Ana Sayfa GÜNDEM, Uncategorized 10 Haziran 2022 697 Görüntüleme

ELAZIĞ’DA SENDİKA TEMSİLCİLERİNDEN 3600 DÜZENLEMESİNE TEPKİ: DAĞ FARE DOĞURMUŞTUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 Haziran’da yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamasından sonra kamu çalışanları sendikalarından tepkiler yükseldi.

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş 3600 ek göstergeyi içeren yasa tasarısını ‘Dağ fare doğurdu’şeklinde tanımlayarak bu tasarıyla lise mezunu, 4B’li çalışanların ve  ıidari hizmetler kadrosunda hasta bakıcı hizmeti veren hasta bakıcı kadrosunda olan çalışanların büyük bir mağduriyet yaşayacaklarını söyledi.

Konuyla ilgili diğer bir tepki açıklaması da Haksen Elazığ İl Konfederasyonu temsilcisi Murat Akdin’den geldi. Akdin açıklanan yasa tasarısını kamu görevlileri arasında ayrımcılığa neden olduğunu söyleyerek bunun tekrar meclis gündemine alınarak revize edilmesi gerektiğini dile getirdi.

PANDEMİNİN KAHRAMANI SAĞLIK ÇALIŞANLARI MAĞDUR OLMUŞTUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 Haziran’da yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından 3600 ek gösterge ile ilgili açıklaması sonrası tepki gösteren Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş bu düzenlemenin bu şekilde yasalaşması halinde kamu sağlık çalışanları arasında büyük bir infial yaratacağını ve özellikle hekim dışı çalışanlar açısından büyük mağduriyetlere yol açacağını söyledi. Karataş:

‘’3600 ek gösterge ile ilgili Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra sağlık çalışanları arasında büyük bir infâl oluştu.  Bu infialden dolayı sağlık çalışanlarımız üzüntülü ve bu konuda mağdurlar. Bu mağduriyetlerin en büyüğü lise mezunu, 4B’li çalışanlarımız, artı idari hizmetler kadrosunda olup da hasta bakıcı kadrosunda olan çalışanlarımızdır. Daha doğrusu pandeminin kahramanları dediğimiz sağlık çalışanları, maalesef 2 yıllık ve 4 yıllık olmaması nedeniyle bu konuda mağduriyet yaşamaktadırlar. Bu mağduriyetin giderilmesi için yeniden bir düzenlemenin yapılması, daha doğrusu 3600 ek gösterge ile ilgili çıkacak kanun tasarısına bunların eklenmesi ve bunların giderilmesi için yeni maddelerin eklenmesi gerekmektedir. Sağlık çalışanlarımız bu kadar özveriyle çalışmalarına rağmen 3600’den yararlanamamaları nedeniyle hem maaşlarında,  hem de emekli ikramiyelerinde, hem de emeklilik maaşlarında büyük bir mağduriyet yaşayacaklardır. Bunun en güzel örneğini şu şekilde verebilirim. 30 yıl hizmet süresi olan bir sağlık çalışanımız, eğer bu şekilde 3600’ü alma noktasında bir mümessil oluşursa, maaşlarında 97.47 TL,  emeklilik aylığında 113,05 TL,  ikramiyelerinde de 4 bin 238 lira civarında bir artma söz konusu olacaktır. Burada en büyük sıkıntımız 1 Ekim 2008 öncesi işe başlayan çalışanların işlemleri 5434 sayılı emeklilik sandığı kanuna göre değil, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Genel Sağlık Sigortaları kanun hükümlerine göre yapıldığı için, bu yasaya tabi olanların emekli aylığı hesabında ek gösterge kullanılamıyor.

BU DÜZENLEMEYLE MEMURLAEIN EMEKLİLİK MAAŞINDA BÜYÜK BİR DEĞİŞİKLİK OLMAYACAKTIR

Bu göstergenin kullanılmaması nedeniyle de bu çalışanlar maalesef 3600 ek göstergeden faydalanmaz duruma gelmektedir. Prime esas kazanç üzerinden emekli aylığı hesaplandığından, yasada emeklilik ikramiyesi ile ilgili bir madde olmadığından, geçici madde ile emeklilik sandığı Kanunu atıfda bulunularak emekli ikramiyesi hesaplanıp, ödemesi yapılmaktadır. Hal böyle olunca bu kapsamda olan memurların emeklilik maaşlarında büyük bir değişiklik olmayacaktır. Bu da büyük bir mağduriyet yaratacaktır. Bazı memurların sınıfları farklı olduğu için özellikle hasta bakıcı kadrolarında çalışanlar için söylüyorum bunu, 600 puanlık artıştan faydalanamayarak, sınıfları yardımcı hizmetler sınıfında olduğundan dolayı bu hizmetlerde kadrolu çalışanlarımız maalesef bu düzenlemeden yararlanamayacaklar. Bu düzenlemeden yararlanabilmeleri için istemekteyiz. Sağlıktaki sağlık çalışanlarının maaşlarının düzeltilmesi ile ilgili Şu anda mecliste yasa tasarısı görüşülmekte meclis komisyonunda tartışılmakta. bu konuda bazı sıkıntılarımız var Özellikle Yardımcı hizmetler diye nitelendirilen ki  biz bu tanımı kabul etmemekteyiz Sağlık çalışanları bir bütündür. Hekiminden hemşiresine, hastabakıcısına. Kısacası özetle şunu demekteyiz maalesef dağ fare doğurma noktasına gelmiştir.

BU DÜZENLEME BİR FİYASKODUR

Biz artık yayınlanan ve söylenen bu kanunla ilgili özellikle hem 3600 ek gösterge ile ilgili hem de sağlıkçılara maddi anlamda yapılacak ek zam ile ilgili düzenlemelere tamamıyla bir fiyasko olarak görmekteyiz. Ve 3600 ek göstergenin ayrımcılığa tabi tutulmasından dolayı o kadar yıl Beklenen ve sağlık çalışanlarının hakikaten en büyük özlemi olan 3600’e kavuşmaları noktalarında yaşamış oldukları bu sıkıntıların giderilmesinin  bir an önce yapılması noktasında kanunu değiştirilmesi noktasında çalışma yapılmasını beklemekteyiz bu sıkıntının giderilmesi noktasında sağlık çalışanları arasındaki ayrılması ayrımın bir an önce bir an önce giderilmesini istiyoruz ve bunu sürekli dile getireceğiz. Bu konuyla ilgili yasa bu şekilde çıkarsa Biz konuyu Anayasa mahkemesine taşıyacağız.’’

 

HAKSEN ELAZIĞ İL KONFEDERASYONU TEMSİLCİSİ MURAT AKDİN: BU DÜZENLEMEYLE KAMU GÖREVLİLERİ ARASINDA AYRIMCILIK YAPILMIŞTIR

Haksen Elazığ İl Konfederasyonu temsilcisi Murat Akdin de yapılan düzenlemenin kamu görevlileri arasında ayrımcılığa neden olduğunu, bu düzenlemeyle lisans mezunları ile önlisans ve teknik hizmetler sınıfına ayrıcalık tanınmadığını söyledi. Akdin:

‘’Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekilde yapılacak olan ek gösterge düzenlemesi, kamu görevlilerine aynı faydayı sağlamaktan uzak olup,  kamu görevlileri arasında ayrımcılığa sebep olmuştur.  Bu yapılan düzenleme sonucunda lisans mezunlarına ayrıcalık tanınırken,  diğer ön lisans ve teknik hizmetler sınıfına ayrıcalık tanımamıştır.  Ve bu göstergeden faydalanamamışlardır. Yani yıllardır söylediğimiz şekilde 3600’ün kurulduğumuz yıldan itibaren söylememize rağmen son bir ay içerisinde açıklanması,  bizim tamamen istediğimiz doğrultuda olmadığın,  tamamen dağın fare doğurduğunu göstermiştir. Burada din hizmetleri sınıfındaki lisans mezunları, sağlık hizmetleri kolunda,  emniyet hizmetleri kolunda ve Avukat kolunda uygulanmıştır. Bu hizmetler dışında dağ tamamen fare doğurmuştur ve kamu çalışanlarının arasında ayrımcılığa gidilmiştir.

YILLARDIR 3600 DEDİK.3600 DEN SADECE 600’ÜNÜ ALABİLDİK

Bu düzenleme hizmet sınıfları arasında ayrımcılık yapmıştır. Bunu tekrar söylüyorum 25 yıl hizmet üzerine emekli olacak kamu görevlisi için güncel katsayı üzerinden ek göstergesi 3600’ün altında kalanlar için artı 600 ek gösterge,  emekli aylığında 110 TL,  emekli ikramiyesinde ise 3 bin 530 TL fark etmiştir. Ek göstergesi 3600’ün altında kalanlar içinse artı 800 ek gösterge emekli aylığında 147 TL emekli ikramiyesinde ise 4710 TL net artış göstermiştir.  Ek göstergesi 3.600’den 3.000’den 3.000’den 3.600’e yükselenler için emekli aylığında 1157 TL emekli ikramiyesinde ise 37.083 TL artış olacaktır Fakat tekrar söylüyorum. Burada mağdur burada Mağdur olan devlet memurlarının tekrar 3.600’ü gözden geçirerek meclise getirmesi ve revize edilmesi gerektiğini sendika olarak düşünmekteyiz yılllardır söylediğimiz gibi 3.600 diye diye 3600’den sadece 600’e alabildik. 3 bini kaldı. Onu da Sayın cumhurbaşkanımızdan bir an önce yerine getirmesini talep ediyoruz.’’ Dedi.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com