Ana Sayfa Güncel, GÜNDEM, ŞEHRE BAKIŞ 5 Ağustos 2022 360 Görüntüleme

KARAKUŞ: HASAT ÜCRETİ ARTINCA EKİNLER YERDE KALDI

 

Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Erhun Karakuş yaptığı bir açıklamayla , tarım ve hayvancılık sektöründe üreticinin sıkıntılarını dile getirerek, devletin artan girdi maliyetleri sonrasında sıkıntıyaşayan üreticiye destek vermesi gerektiğini söyledi.

Karakuş çiftçilerin kullandığı tarım aletlerine son bir yılda % 120 oranında zam yapıldığına dikkat çekerek gübre mazot,zirai ilaç gibi tarımsal emtiaların azami zamlarla satılması nedeniyle çiftçilerin neredeyse üretim yapamaz hale geldiğini söyledi.

 

 

YANLIŞ TARIM POLİTİKALARI NEDENİYLER ÇİFTÇİ ÜRETİM YAPAMAZ DURUMA GELMİŞTİR

 

Karakuş şunları söyledi:’’Tarım en temel ihtiyaç olan beslenme için hammadde kaynağıdır. Tarımın bütün bu ehemmiyetine rağmen devlet tarafından verilen düşük taban fiyatları ve yüksek girdi maliyetleri dolayısıyla tarımla meşgul olan geniş halk kitlesinin gelirleri ve yaşam standartları ciddi şekilde düşmüş, tarım ve hayvancılıkla uğraşan geniş bir kesim piyasalardaki bu zamların ve yanlış tarım ve hayvancılık politikaları nedeniyle üretim yapamaz hale gelmiş bu sebepten dolayı da köyden kente göç etmek zorunda kalmıştır.

 

Benzer şekilde çiftçimizin motorlu ve motorsuz tüm tarım aletlerinin, yedek parçalarına bir yılda %120 oranında zam gelmiş 52 bin TL olan bir biçerdöverin kaskosu bir yılda 120 bin TL’ye, gübrenin tonu ise, bin 800 TL’den 8 bin TL civarına çıkmasından dolayı çiftçimizin gübre ve zirai ilaçlarının uygun fiyatla temin etmesi de yine son derece imkânsız hale gelmiştir.

 

Hayvancılıkla uğraşan kesimin durumu ise bundan farklı değil arpa ve saman fiyatlarının geçen yıl tonu bin 700 TL’den 6 bin TL olması tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesimin ayakta kalabilmesini imkânsız hale getirmiştir bu durum ise yine tüketiciye et ve süt ürünlerindeki zamlarla yansımaktadır.

 

ARTAN GİDERLER NEDENİYLE ÇİFTÇİ ÜRÜNÜNÜ HASAT EDEMEMİŞTİR

 

 

İlimizde ekinlerin hasat zamanı olması hasebiyle buğday eken çiftçilerimiz biçerdöver ihtiyacından dolayı ekinlerini kaldıramaz duruma gelmiştir, çünkü geçen yıl konteyner başına 315 TL olan biçerdöver fiyatı bu yıl 1.400 TL olmuş ve bu fiyatlar yüzünden şuan taraflar arasında anlaşmazlıklar yaşanmasına sebep olmaktadır, biçerdöverci geçen yıl mazotun litresini 6 TL den alırken bu yıl 25 TL den almaları, elektrik fiyatlarının ise bir yılda % 130 oranında zamlanması doğal olarak fiyatları 5 kat artırmıştır bu durumdan önce çitçiye sonrada tüketiciye yansımaktadır bundan etkilenen çiftçilerimiz mahsullerini nasıl kaldıracaklarını ise kara kara düşündürmektedir eğer bu ekinler bir an önce biçilmez ve un haline getirilip piyasaya sürülmezse şuan ki fiyatı 400 TL olan bir çuval un 750 TL’ye çıkacak ve buda önümüzdeki süreçte ekmek fiyatlarına yansıyacaktır dolayısıyla çiftçilerimiz topraklarını ve ekinlerini elle işleyemeyeceklerine göre biçerdöver-patos kiralamak mecburiyetindedir.

 

DEVLET ACİL OLARAK HASADINI YAPAMAYAN ÇİFTÇİYE DESTEK OLMALIDIR

 

Devletimizin acil olarak tedbir almasını Tarım İl Müdürlükleri bünyesinde, Motorlu-motorsuz, Patos ve Biçerdöver vs. gibi yeterli miktarda tarım ekipmanlarını temin ederek bunları kullanacak operatörlerin yetiştirip kendi bünyesinde istihdam etmesi gerekmektedir. Yine çiftçilerimize ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerimize elektrik, mazot, gübre, saman ve arpa desteği ile banka ve kooperatiflere olan borçların faizleri silinerek ana paranın tekrardan yapılandırılması girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve çiftçilerin önünün açılması son derece hayatidir, elzemdir.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com