Ana Sayfa GÜNDEM, Uncategorized 10 Ağustos 2022 295 Görüntüleme

BAŞKAN TOP “BİZLER VERGİ MEMURU MU MALİYE MEMURU MU OLDUK ANLAMIŞ DEĞİLİZ”

ESNAF PRİM ÜCRETİNİ ÖDEYEMİYOR, HASTANEDE TEDAVİ OLAMIYOR

Elazığ Bakkallar ve Tekel Bayileri Oda Başkanı Cebrail Top, esnafın gün geçtikçe daha zor koşullarda ayakta kalmaya çalıştığını söyledi. Cebrail Top özellikle SSK ve Bağ-Kur Prim ödemelerinin esnafın belini büktüğünü söyleyerek Bağ-Kur primleri esnafımızın belini büktü. ’Esnaf primlerini  yatıramadığı gibi, sosyal güvencelerinden destek de alamıyorlar. Hastanede tedavi olamıyorlar primlerini yatıramadıkları için. En azından bu konuda yardımcı olsunlar gidip hastanede ilaçlarını alsınlar tedavilerini olsunlar Bununla ilgili bir yasal düzenlemesi yapılmasını istiyoruz.’’ Dedi

Elazığ Bakkallar ve tekel Bayileri Oda Başkanı Cebrail Top esnafın prim borçlarını ödeyemediğini, asgari ücretin artışının oda aidat ücretlerine de artış olarak yansıdığını söyledi. Top, esnafın sattığı ürünlerde kar marjının aynı olmasına rağmen giderlerinin %300-500 oranında arttığını da vurgulayarak sadece Elazığ’da her gün 3-5 tane esnafın kepenk kapattığını söyledi.

BAĞ-KUR PRİMLERİNİN, SGK PRİMLERİNİN YÜKSELMESİ, ESNAFLARIMIZI CANINDAN BEZDİRDİ

Bildiğiniz gibi normal bir süreç yaşamıyoruz.  Esnafımızın her gün,  gün geçtikçe işleri daha zorlaşıyor. Özellikle Bağ-Kur primlerinin, SGK primlerinin yükselmesi, esnaflarımızı canından bezdirdi. Zaten sattıklarının yerine ürün koyamayan, odamıza bağlı bakkal,  manav,  şarküteri ve tekel bayisi esnaflarımız, bu fahiş fiyatlardan etkilenmişti. Hele bu gelen son vergiler, giderler daha da belini büktü. Ben burada şunu söylemek istiyorum. Biz evet oda başkanlığı yapıyoruz. Artık oda başkanlığımızın ismi oda temsilcisi değil de vergi memuru gibi olduk. Çünkü bugün SGK primleri 2 binin(TL) üzerine çıktı. Zaten daha önce düşük olmasına rağmen yatıramayan esnafımız şu anda hiç yatıramıyor. Çok büyük mağduriyetler yaşanıyor.

PRİMLERİNİ YATIRAMAYAN ESNAF TEDAVİ BİLE OLAMIYOR

Bu mağduriyetlerin içerisinde özellikle yatıramadığı gibi de sosyal güvencelerinden destek de alamıyorlar hastanede tedavi olamıyorlar primlerini yatıramadıkları için. Bu anlamda bir an evvel bu bağ-kur primleri esnafımızın belini büktü.  Özellikle buna bağlı da asgari ücretin brüt yüzde onu da bizim de üyelerimizden aidatlarını alma zorunluluğumuz vardı. Haliyle odamız da etkilendi. Şu anda biz de bu aidatları tahsil edemediğimiz gibi biz de odalarımızdaki defterlerimize maaşlarını veremiyoruz.

Gün geçtikçe esnaf zor süreç yaşıyor.  Hükümetimizin ciddi anlamda bu konulara eğilmesi lazım, sesimize kulak vermesi lazım. Bugün asgari ücret brüt 7 bin civarında, net 5 bin 500 TL. Personelleri çalıştıramıyoruz haliyle bu primleri bu giderler ve tamamen esnafın giderlerinin üzerine binmiştir.

MEVCUT RAFIMIZDAKİ ÜRÜNLERİ KORUYAMAZKEN PRİM YÜKÜ ESNAFIN BELİNİ BÜKMÜŞTÜR

Dediğimiz gibi zaten sıkıntılar çok büyük. Deprem yaşadık, pandemi geldi, salgın geldi. Sermayemizi, mevcut olan rafımızdaki aldığımız ürününüz sermayeyi koruyamazken,  üstüne dediğimiz gibi SGK geldi, elektrik gideri, yakıt giderleri, bizim esnafımızı en çok etkileyen kalemlerden  biridir.

ESKİDEN DÜŞÜK OLAN KAR MARJLARIMIZ ŞİMDİ DE AYNI AMA GİDERLERİMİZ % 500 ARTTI

Esnafın ürünlerden aldığı kar marjlarının aynı olduğunu söyleyen Cebrail top bnuna karşılık giderinin % 300- 500 civarında arttığını söyleyerek, son safhada olduklarını  esnafın dayanacak güvünün kalmadığını ifade etti. Top sözlerine şöyle devam etti:

‘’Bir de en önemlisi bakkallarımız, odamıza bağlı esnaflarımız altını çizerek söylemek istiyorum. Biz daha önceden sattığımız ürünlerde,  örneğin mesela bir paket sigarada 50 kuruş kazanıyorduk. Yani sigara 15 TL iken gene 50 kuruş kazanıyorduk,şimdi olmuş 30-35 lira. Veya 1 koli yumurta olmuş 60 TL, 5 kilo şeker 25 liradan 150 civarında satılıyor.Bizim kar oranımız gene aynı olmasına rağmen ama esnaflarımızın giderleri %300 %500 artmış.Haliyle şu anda günde yaklaşık 3 tane 5 tane esnafımız kepenk kapatıyor.  Bu şekilde esnaf yok olacak bir an evvel bu giderlerimizi devlet esnafların üzerinden bu yükü kaldırırsa,  rahat edeceğiz.

BİZLER VERGİ MEMURU MU ,MALİYE MEMURU MU OLDUK ANLAMIŞ DEĞİLİZ

Bir de bizim kar oranlarımız çok düştü dediğim gibi bizler olduk vergi memuru,  defterdar olduk, maliye memuru mu olduk? anlamış değiliz. Bu anlamda bunları söylemek istiyorum. Bu son sıkıntılar çok had safhada özellikle bu vergilerden dolayı yatıramayan esnaflarımız, sağlıktan faydalanamıyorlar. en önemlisi bu. En azından bu konuda yardımcı olsunlar. Gidip hastanede ilaçlarını alsınlar, tedavilerini olsunlar. Bununla ilgili bir yasal düzenlemesi yapılmasını istiyoruz.’’

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com