Ana Sayfa GÜNDEM 15 Ağustos 2022 353 Görüntüleme

BAHŞİ “MEMURLARI ÖZLÜK HAKLARI AYNI DEĞİL BU DURUM ANAYASAMIZIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI BİR DURUMDUR”

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadrolu ve sözleşmeli personeller arasında hak eşitliğinin bulunmaması sözleşmeli personellerin tepkisine neden oldu. Aynı çalışma saatlerinde aynı görevi yaptıkları halde eşit haklara sahip olmadığını ifade eden kamuda sözleşmeli personeller bu sistemin bir dayatma olduğunu dile getirdiler. Başta sosyal platformlar olmak üzere birçok platform üzerinden mağduriyetini bildiren kamuda sözleşmeli personeller “Yerel Yönetimler dahil kamuda mevcut sözleşmeli statüde çalışan personel, kadroya geçirilsin, sözleşmeli personel istihdam etme yanlışına son verilsin ” ifadelerine yer verdiler.

Memur-Sen Elazığ  İl Temsilcisi İbrahim Bahşi, sözleşmeli ve kadrolu memurların aynı özlük haklarına sahip olmadığını bildirerek bu durumun anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir durum olduğunu belirtti. Memur-Sen konfederasyonu olarak talep ettikleri 6. Dönem Toplu Sözleşmesinin kazanıma döndüğünü vurgulayan Başkan Bahşi “Bununla ilgili Memur-Sen olarak bizim asıl kuracağımız cümle, söylediğimiz talebimiz , beklentimiz ve masada ısrarla isteyeceğimiz şey “kamuda sözleşmeli uygulamasının son bulması” ve biz kamu çalışanlarının tamamının 4A kadro dediğimiz kadrolu olarak çalışması sözleşmeli uygulamasının son bulması.” ifadelerine yer verdi.

Konuyla ilgili görüşme sağladığımız Memur-Sen Elazığ İl Temsilcisi İbrahim Bahşi harputtimes.com’a özel yaptığı açıklamada;

“Memur-Sen konfederasyonu olarak 6. dönem toplu sözleşmede gündeme getirdiğimiz taleplerimiz arasında olan Kamu da sözleşmeli uygulamasının son bulması talebimiz bir kazanıma dönüşmüştür. Bu isteğimiz kamu iş veren heyeti tarafından  kabul edilmiştir ve bu maddenin daha sonra gündeme getirilerek yetkili konfederasyonla  gerekli komisyonların oluşturulmasıyla tekrar  hazırlanması, çalışılması kararlaştırılmıştır. Tıpkı 3600 ek göstergenin verilmesi ile ilgili alınan karar gibi 3600’le ilgili karar sona erdi. Kamuda çalışanların ek gösterge konusu komisyonlar oluşturularak nihai bir karara bağlandı. Şuan da çalışmaları başlatılan komisyonları oluşturulan ve gündemde olan konu kamuda sözleşmeli uygulamasının son bulması. Bununla ilgili Memur-Sen olarak bizim asıl kuracağımız cümle, söylediğimiz talebimiz , beklentimiz ve masada ısrarla isteyeceğimiz şey “kamuda sözleşmeli uygulamasının son bulması” ve biz kamu çalışanlarının tamamının 4A kadro dediğimiz kadrolu olarak çalışması sözleşmeli uygulamasının son bulması.” dedi.

SÖZLEŞMELİ ÇALIŞANLAR ÖZLÜK HAKLARI AÇISINDAN KISITLI HAKLARLA ÇALIŞIYORLAR

Memur-Sen Elazığ İl Temsilcisi İbrahim Bahşi, kamuda çalışan sözleşmeli personel ile kadrolu memurun süt izninin bile aynı olmadığını, bu durumun anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir durum olduğunu dile getirdi. Sözleşmeli personellerin özlük hakları açısından çok eksik ve kısıtlı şartlarda çalıştığını vurgulayan Başkan Bahşi;

“Çünkü şuanda kamu da 19′ a yakın sözleşmeli çalışma uygulaması var ve bu sözleşmeli olarak çalışanların hiçbirinin özlük hakları birbiriyle aynı değil kadrolu çalışanlarla sözleşmeli çalışanlar özlük hakları açısından çok eksik kısıtlı haklarla çalışıyorlar. Dolayısıyla biz bu uygulamanın son bulmasını istiyoruz. Kamuda sözleşmeli çalışmanın olmamasını bunun bir dayatma olduğu söylüyoruz dolayısıyla toplu sözleşmede ki karar altına aldığımız bu kazanımımızın 2022 yılı içerisinde gerçekleşmesini ve bundan sonra kamuda alım yapılırken kadrolu memur olarak 4A statüsünde herkesin işe başlamasını, çalışmasını talep ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu komisyonlar çalıştıktan sonra kamuda sözleşmeli kalmayacak hepsi kadroya geçecek. Çünkü aile bütünlüğünü sağlayamıyoruz. Süt izni süresi bile kadrolu çalışanla sözleşmeli çalışan arasında aynı değil. Dolayısıyla bu anayasanın eşitlik ilesine aykırı bir durum. Aynı işi yapan aynı büroda çalışan aynı sınıfa giren aynı öğretmenler odasında aynı bahçede nöbet tutan kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin özlük hakları aynı değil. Memurların özlük hakları aynı değil dolayısıyla bu anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir durumdur. Bunun en kısa zamanda komisyonlarının oluşturulup bu uygulamanın son bulunmasını istiyoruz. Bu ülkemize Türkiyemize yakışan bir uygulama değil.” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

ORKUN “HAYALPEREST AKP”

ORKUN “HAYALPEREST AKP”

Tema Tasarım | Osgaka.com