Ana Sayfa Güncel, GÜNDEM, Uncategorized 24 Kasım 2022 532 Görüntüleme

ELAZIĞ MASSAD DERNEĞİ KURUCU BAŞKANI FETHİ AHMET GEL: CENGİZ HOLDİNG, MADEN REZERV SAHASINI ENDÜSTRİ MERKEZİ HALİNE GETİRMELİDİR

Elazığ MASSAD Derneği Kurucu Başkanı Fethi Ahmet Gel Maden İhalesi’nin Cengiz Holding’in de ortağı olduğu Port Madencilik tarafından alınması sonrasındaki süreci değerlendirdi.
Maden İhalesi’nin iptal kararı sonrasında Danıştay’ın verdiği durdurma kararı ile Maden rezervleri işletme ihalesinin Port Madencilik’in alması kesinleşti.
Elazığ Maden, Alacakaya, Sivrice Stratejik Araştırmalar Derneği( MASSAD) Kurucu Başkanı Fethi Ahmet Gel ihale sürecinin tamamlanmasının ardından bir açıklama yaparak ihaleyi alan şirketin Elazığ yararına çalışmalar gerçekleştirmesini istedi.
İhaleyi hangi firmanın aldığının bu aşamadan sonra öneminin kalmadığını ifade eden Gel, önemli olan ihaleyi alan firmanın bundan sonraki süreçte Elazığ’ın yararına olacak çalışmalar yapması olduğunu söyledi.

BURADA ELAZIĞLILAR İÇİN İSTİHDAM YARATILSIN, TÜREV TESİSLER DE BURADA KURULSUN

Fethi Ahmet Gel, sözlerinin devamında şunları söyledi: ” Türkiye’de ilk defa Alacakaya ilçesinin aşağı bölgesi ile Maden ilçemizin Kısabekir bölgesi arasında ciddi anlamda altın rezervleri olduğunu, bakır, demir ve diğer rezervlerin olduğunu kamuoyuyla paylaşmıştık. Bununla ilgili süreçte o bölgedeki çıkan bu rezervin ihalesi söz konusu oldu. Tabii gönlümüz Elazığ firmasının almasından yanaydı. Ancak Cengiz Holding buraya talip oldu. Biz de Cengiz Holding’in alması halinde bizim için sorun olmadığını, önemli olanın Cengiz Holding’den Elazığlı olarak bir takım taleplerimiz olduğunu ifade etmiştik. Cengiz Holding ciddi kurumsal bir firma. Biz burada Cengiz Holding’ten şunu istemeliyiz. Buradaki ihale kanununda da, mevzuatında da, ihale şartlarında da oradaki mevcut istihdamın belli bir oranda Elazığlıların çalıştırması, izabe tesisinin Elazığ’da kurulması. Ve yine izabe tesisine ek olarak da bakırın, altının diğer madenlerin türevlerini işleyebilecek, istihdamı arttırıcı iş gücüne ciddi anlamda katkı sağlayacak türev tesislerinin yapılmasıydı.
Biz bugün burada yine tekrarlıyoruz. İlgili ihaleyi hangi firma alırsa alsın, bizim için önemli değil. Bizim için önemli olan şu:O ihaleyi alan firmaya şunu dikte etmeli ve demeliyiz ki; burada çalıştırılacak iş gücünün %60’ı, %70’i, %80’ni Elazığlılardan almanız. İkinci olarak da izabe tesisinin kurulması, üçüncü olarak bu madenlerin türevlerini işleyebilecek yeni tesislerin kurulması.

ELAZIĞ’DA MADEN REZERV ALANI CİDDİ BİR  ENDÜSTRİ MERKEZİ HALİNE GETİRİLSİN

Biz bu bölgeyi Elazığ’ın önemli ilçelerinden, MASSAD’ın önemli ilçelerinden Maden, Alacakaya, Arıcak Bölgesindeki mevcut rezerv alanını ciddi bir endüstri merkezi haline getirmek. Bizim talebimiz bu. Cengiz Holding almıştır, sonra bir mahkeme süreci başladı, tekrar alınan karar iptal edildi. Elazığlı olarak biz bunlara takılmayalım. Önemli olan, burada ciddi anlamda bir Endüstri Merkezi kurulması için ön adımların atılması. Konu ile ilgili Elazığ Ticaret Odası, Elazığ Valiliği, diğer sivil toplum örgütleri ve Elazığ’ın genel anlamda kamuoyunu oluşturan insanlarımızın bu konuya ciddi anlamda destek vermelerini bekliyoruz. Yoksa siyasi irade de, iktidar da bu konuda Elazığ’ın kalkınması için bizden proje bekliyor, düşünce bekliyor, bilgi üretmemizi bekliyor. Biz de bu bilgiyi üretelim, bu projeleri üretip önlerine koyalım. Yapılması konusunda da baskı oluşturalım. Bu noktada ben tekrar Maden Kısabekir ile Alacakaya Aşağıseyit arasındaki, ilk etapta tespit edilen 30 milyarlık bir dolarlık bir rezerv söz konusu. Ama sondajların devam etmesi ve bu rezervin artarak 100 milyar dolara kadar ulaşabileceği tahmin ediliyor, öngörülüyor. Bu noktada da Elazığ burada önemli bir sınav veriyor. El ele verelim ilgili firmaya karşı istihdamın artırılması konusunda, türev teknolojilerinin uygulanması konusunda, izabe tesisi yapılması konusunda hemfikir olalım.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com