Ana Sayfa Güncel, GÜNDEM, Uncategorized 1 Mart 2023 406 Görüntüleme

BİNGÖL MİMAR VE MÜHENDİSLER GRUBU İL TEMSİLCİSİ M.SIDDIK BAKİ: BINGÖL YENI TÜRKIYE’NIN AFET PROJEKSIYONUNDA ‘PILOT MODEL İL’ OLMALI

Mimar ve Mühendisler Grubu Bingöl İl Temsilcisi Yüksek İnşaat Mühendisi Mehmet Sıddık Baki, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Fay hatlarının kesişim noktasında yer alan Bingöl’ün ‘Türkiye’nin Yeni Afet Projeksiyonunda Pilot İl’ olması gerektiğini söyledi.
Bilim adamlarının, deprem kuşağında yer alan Türkiye’de yeni sarsıntıların kapıda olduğu konusunda uyarıda bulunduklarına dikkat çeken Baki:” Bingölümüzde yapı stokları yenileniyor. Ama hatırı sayılır binlerce hasarlı binamız var. Bunların hepsinin detaylı bir şekilde, bilimsel veriler ışığında elden geçirerek önleme planlarının yapılması için Bingöl’ün yeni Türkiye’nin afet projeksiyonunda ‘Pilot Model İl’ olması önerimizin dikkate alınmasını istiyoruz.” dedi.
KAHRAMANMARAŞ DEPREMİ BİZE ÇOĞU ŞEYDE EKSİK OLDUĞUMUZU GÖSTERDİ

Mimar ve Mühendisler Grubu Bingöl İl Temsilcisi Yüksek İnşaat Mühendisi M. Sıddık Baki, Bingöl’de beklenen depremle ilgili hazırlıkların bir an önce başlaması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:
”Ülkemizde meydana gelen Kahramanmaraş depremleri 11 vilayetimizi etkiledi. 45 bin vatandaşımızın vefatına, on binlerce insanımızın yaralanmasına ve binlerce binamızda da hasara neden oldu. Kahramanmaraş depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, bütün ülkemize başsağlığı diliyorum.
ÜLKE OLARAK, BEDELİNİ ÖDEMEDEN BAZI ÇALIŞMALAR YAPAMIYORUZ
Kahramanmaraş Depremi bize aslında çoğu şeyde eksik olduğumuzu gösterdi. Kahramanmaraş Depremi öncesi gerçekleşen Elazığ Depremiyle bilim insanları ‘Kahramanmaraş’ta bir deprem bekleniyor’ diye 1-2 yıl önce uyarmalarına rağmen, hatta 2 yıl önce İl Afet Risk Projesi kapsamında, Kahramanmaraş’ta bir proje yapılmasına rağmen, bu projenin ya uygulanmadığını, ya da sağlıklı bir şekilde ilerlemediğini gördük. Bu nedenle ciddi can kayıpları ile bedelini ödedik. Maalesef ülkemiz acıları yaşadıktan sonra bazı şeyleri daha detaylı, daha teknik olarak incelemeye başlıyor. Bedelini ödemeden bunu yapamıyoruz.
BİNGÖL’DE DEPREM BEKLENİYOR, BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? TARTIŞMALARI VAR

Bingöl -Mimar ve Mühendisleri İl Temsilcisi olarak Bingöl’e değinmek istiyorum. Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Fay Hattının kesişim noktasında, Kuzey Anadolu Fay hattı üzerindeki Yedisu- Erzincan bölgesinde 250 yıldır bir deprem olmadığını ve ciddi bir deprem beklendiğini bilim insanları dile getiriyorlar. Bingöl bu nedenle biraz 6 Şubat’tan bu yana da ciddi manada kamuoyunda, Türkiye gündeminde de sürekli Bingöl depremi olacak mı? Bingöl’de deprem bekleniyor. Bingöl, depreme hazır mı, gibi tartışmalar var. Mimar ve Mühendisler Birliği olarak biz de bu konuda farklı bir çalışma ile dikkat çekelim istedik.
Sayın bakanlarımızı televizyonda geçen gün izlediğimizde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Murat Kurum, biz ‘İl Afet Yasasını çıkartacağız, Maraş depreminden çıkarımlar yapıyoruz ,faylara yakın bölgelerde ve ciddi zemin çalışmalarıyla yapılaşmalar yapacağız.’ demesi yine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’in bütün Maden ve Tetkik Arama Kurumu ülkemizdeki bütün fayları belirleme ve işaretleme çalışmalarının devam etmesi , bizim için umut verici bir durumdur.
YENİ AFET İL PROJEKSİYONU KAPSAMINDA BİNGÖL’ÜN DE İNCELENMESİNİ İSTİYORUZ

Kurumlarımız, devletimiz bu Maraş depreminden çıkarımlar yapacaktır, dersler alacaktır. Biz de bu dersler kapsamında Bingöl’ün yeni Türkiye’nin Afet Projeksiyonu’nda bütün ülkemizdeki deprem bölgelerinde olabilecek illere bir model olması için, Yeni Afet Projeksiyonunun sağlıklı bütün altyapısıyla, teknik bilimsel çalışmalarla, yapı stoklarıyla Bingöl’ümüzün de incelenmesini istiyoruz.

BİNGÖL’DE HATIRI SAYILIR BİNLERCE HASARLI BİNA VAR
Bingöl’ümüzde yapı stokları yenileniyor. Ama hatırı sayılır binlerce hasarlı binamız var. Bunların hepsinin detaylı bir şekilde, bilimsel veriler ışığında elden geçirerek önleme planlarının yapılması için Bingöl’ün yeni Türkiye’nin afet projeksiyonunda ‘Pilot Model İl’ olması önerimizin dikkate alınmasını istiyoruz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com