CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, 27. dönem meclis genel kurulunda son konuşmasını yaptı. Erol, Elazığlılara 41 yıl sonra kendisini milletvekili seçtikleri için teşekkür etti. Erol, yeni dönemde kendilerinin meclise iktidar milletvekilleri olarak geleceklerini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 27’nci yasama dönemi 7 Nisan Cuma günü sona eriyor. 27. yasama döneminde son kez söz alan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, iki dönem yapmış olduğu Milletvekilliği süreci ve yaklaşan seçimlere değindi.

41 yıl aradan sonra Elâzığ’dan seçilerek Parlamentoya geldiğini anımsatan Gürsel Erol, Elazığlılara teşekkür ederek: “şu anda 27. Dönemin son haftasındayız keşke burada hem parlamentonun birliği beraberliği ve hoşgörüsü adına siz grup başkanvekili olarak daha makul davranabilseydiniz. Doğal olarak aslında bugüne kadar parlamentoda gerçekleştiremediğimiz bir anlayış biçimi var, birbirimizi anlamak, dinlemek ve birbirimizle aynı dönem vekillik yapmanın dostluğunu ilişkilerini devam ettirmek yerine hele birde seçim yakınsa bu tür tartışmaları çok anlamsız boyutlara taşımak doğru değil. Bu anlamda AK Parti Grup Başkan Vekili’nin bu söylemlerini de doğru karşılamadığımı ifade etmek isterim. Ben 2 dönemdir milletvekiliyim. 26. Dönem Tunceli Milletvekilliği yaptım. Tunceli dönemimde Tunceli ile ilgili bir algı vardı. O dönem bölgede terörün etkili olmasından kaynaklı Tunceli denildiği zaman akla terör eylemleriyle ilgili bir algı yaratılmasına yönelik bir çaba vardı. Ama Tunceli vekilliğim döneminde oranın terör kenti değil, hoşgörü kültür ve devletine sadık, Atatürk’ün değerlerinin yaşadığı bir kent olduğunu ortaya koydum ve o doğrultuda siyaset yaptım. Tunceli’nin her dağında taşında devletten vatandan ve milletten taraf olarak terör karşıtlığımızı ortaya koyduk. 41 yıllık ara dönemde Elazığ’dan hiçbir sol parti milletvekili çıkaramamışken Elazığ milletvekili olarak parlamentoya geldim. Elazığ’ı Türkiye’nin en sorunsuz şehirlerinden birisi olarak bilirdim çünkü bölgede AK Parti’ye her dönem destek veren 20 yıllık süreçte her dönem 5 milletvekili alan ve orada CHP’nin 20 belediyeden 1 tek bile belediye meclis üyesi olmadığı siyasi atmosferde aday oldum ve 41 yıl sonra Elâzığ’dan seçilerek parlamentoya geldim. Bu onuru şerefi gururu bana yaşatan Elazığ halkına teşekkür ederim.” Dedi

Milletvekili Erol, görev yapan bütün milletvekillerine yeni dönem için başarılar dilerken, yeni dönemde meclise iktidar milletvekilleri olarak geleceklerini ifade ederek: “önümüzde 28. Dönem var gidip gelmemek gelip görememek var. Onun için ben her şeyden önce 27. Dönemde hiçbir parti ayrımı yapmaksızın görev yapan bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyorum yeni dönem için. Bu süreçte çok gereksiz tartışmalar oldu, çoğu zamanda haklı tartışma ve kavgalar oldu. Zaman zaman bizlerde bunların parçası olduk. Bundan dolayı bizlerin bir birine kırgınlığı değil parlamentonun bir davranışı olarak görüp bundan sonraki süreçte de parlamentonun bir nezaket üzerine çalışması gerektiğini düşünüyorum. Önümüzdeki dönem sizler biraz daha rahat edeceksiniz çünkü bu tarafta oturacaksınız, biz iktidar partisinin vekilleri olarak sizlerde muhalefet olarak yer değiştireceğiz. Sizin bizlere göstermediğiniz hoş görüyü bizler sizlere göstereceğiz. Çünkü sonuç olarak biz illerimizden seçilmiş vekilleriz bu ülkenin değerlerine sahip çıkmak adına sizleri de dinleyeceğiz. Birlikte hareket edeceğiz. Araştırma ve kanun tekliflerinize destek vereceğiz. Size örnek bir muhalefete nasıl davranılması gerektiğini sizlere yaşatacağız. Hepinize yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.