Ana Sayfa Güncel, GÜNDEM 29 Ağustos 2023 149 Görüntüleme

Bakan Kacır Elazığ’ı Müjdeye Boğdu.

Elazığ programı kapsamında Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, Meslek Komiteleri ve Üyeleri ile bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı M.Fatih Kacır, İdris Alan tarafından kendisine sunulan Elazığ İş Dünyası talep ve beklentiler raporunu inceleyerek müjdeleri birbiri ardına sıraladı.

 

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris ALAN:

”Lojistik Merkezi için bütün niteliklere sahibiz. Programın açılış konuşmalarını gerçekleştiren ve Elazığ İş Dünyasının Talep ve Beklentiler Raporunu Sanayi ve Teknoloji Bakanı M.Fatih Kacır’a sunan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan: “İlimizin bulunduğu coğrafya deprem bölgesidir. Son üç yılda yaşadığımız yıkıcı depremlerin ağır bilançosu gerçekten korkutucu düzeydedir. Yaşanabilecek olası depremlerde bölgenin; afet ve kurtarma organizasyonu, gıda, barınma, yeme içme, nitelikli insan kaynağı gibi taleplerine anlık çözüm oluşturabilecek bir Lojistik Merkezin Elazığ’a kazandırılmasının elzem olduğunu belirtmek istiyorum.

Şehrimiz bu konuda, gerek coğrafi konumu, gerekse 6 Şubat tarihinde gerçekleşen depremden hemen sonra üstlenmiş olduğu köprü vazifesi ile bu merkezin kurulması için tüm niteliklere sahiptir.

Lojistik Merkezi talebimizin bir diğer hedefi; bölgemizde lojistik hizmeti veren firmalara ve bu sektöre yatırım yapacak yeni girişimcilere, nakliye, depolama, dağıtım ve taşımacılık imkânları sağlamaktır.

Projemiz ile ilimizde yeni İş fırsatları oluşturup, bölgesel yatırımlar aracılığıyla büyümeyi hedefliyoruz. Bu sayede bölge ekonomisi için daha rekabetçi bir tedarik ağı oluşturacağız.

 

Enerji maliyetlerine destek

Üyelerimizin ve potansiyel yatırımcılarımızın bizden beklentileri doğrultusunda;

Organize Sanayi Bölgelerimizdeki işletmelerin, yaşanan depremlerin ardından faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için; Enerji Maliyetlerinde muafiyet talep etmekteyiz. Sizlerin vereceği bu müjde, işletmelerimizin hızlıca ayağa kalkabilmesi için son derece önem arz etmektedir.

 

Destek kriterlerinin esnetilmesi

Deprem sonrası devlet kurumları tarafından sağlanan desteklerin sadece hasarlı binalara sahip işletmeleri kapsamasıdır. Bu hasar önkoşulu, deprem bölgesindeki işletmelerin çoğunu olumsuz etkilemektedir. Depremin etkileri sadece fiziksel hasarla sınırlı kalmamakta ekonomik ve sosyal olarak tüm şehri etkilemektedir. Bu nedenle bu önkoşul fiziki hasar değil ticari zarar olmalıdır.

 

Finansmana erişim

Bununla birlikte destek kriterlerini karşılayan işletmelerimiz dahi Bankaların talep ettiği ağır kefalet ve ipotek şartlarıyla, ihtiyacı olan finansmana erişim noktasında zorluklar yaşıyor.

Personel Maliyeti Destekleri ve İşgücü Kalıcılığı

Depremlerin ardından gerçekleşen göç dalgasıyla beraber, zaten zor bulunan nitelikli personelin bölgede kalmasını sağlamak amacıyla işletmelere sağlanan personel maliyeti desteklerinin ilimiz özelinde esnetilmesi, beklentilerimiz arasındadır.

 

TEKNOVA OSB için ek ödenek talebi ve KARMA OSB’nin hayata geçirilmesi

Bölgemizin gelişimi adına son derece önem arz eden, Yatırımcı sayısını arttırmak için gayret gösterdiğimiz Teknova OSB’nin ve üretime elverişli ilçelerimizi kapsayan Palu-Kovancılar-Karakoçan Karma OSB’nin yatırım süreçlerinin, daha da hızlanması için desteklerinizi talep ediyoruz. Fırat Kalkınma Ajansımız ile birlikte hazırladığımız Teknova OSB altyapı işleri için ek ödenek talebimizin detaylarını tarafınıza rapor olarak arz etmekteyiz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com