Ana Sayfa Güncel, GÜNDEM, ŞEHRE BAKIŞ 24 Eylül 2023 321 Görüntüleme

BAŞKAN ŞAHİN ŞERİFOĞULLARI….” SÖZ VERDİK, YAPTIK”

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları , 4.5 yıllık çalışmalarını Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzelenen tanıtım toplantısında anlattı.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, düzenlediği basın toplantısında şehrin bugününe ve geleceğine dair 54 ayda hayata geçirdiği çalışmalarını paylaştı.

Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen “Söz Verdik Yaptık Tanıtım Programı” Kanal 23’ten canlı olarak yayınlandı. Programa İl protokolü, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Kur’an tilaveti ve İl Müftüsü İrfan Üstündağ’ın duası ile devam etti.

Program Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın konuşması ile tamamlandı.

Başkan Şerifoğulları’nın açıklamaları şöyle:

“Bu aziz şehre hizmet etmenin onur ve gururuyla, sizleri sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Tanıtım programımıza hoş geldiniz, şerefler verdiniz. 2019 yerel seçimlerinin ardından hizmetlerle, yatırımlarla dolu dolu geçen 56. ayımızı geride bıraktık. Elazığ’ımız için geleceğimiz için hayal ettiklerimizi birer birer ete kemiğe büründürerek hizmete dönüştürmenin gururunu yaşıyoruz. Öncelikle şunun altını çizmeliyim ki doğduğum, büyüdüğüm bu topraklara ve insanımıza hizmet etmeyi Yaradan’ımızın en büyük lütfu olarak görüyorum. Bunun için şükrediyorum. Bunun için büyük onur ve gurur duyuyorum. Görev süremiz boyunca, yarınlara güvenle bakan, modern şehircilik anlayışı ile yaşam memnuniyetinin yüksek olduğu bir şehir inşa etmenin gayretiyle çalıştık. Bunu yaparken de gönüller fethetmek, hemşehrilerimizin gönül tellerine dokunabilmek hep önceliğimiz oldu. Meydanlar, yaşam alanları, yollar, parklar kısaca her türlü fiziki çalışma yapılır. Elhamdülillah bugüne kadar da hepsini en güzel şekilde yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Ama bir şey daha var ki yapılan her şeyden çok daha kıymetlidir. O nedir bilir misiniz? Gönüller inşa etmek, gönüllerde yer alabilmek. Gönül belediyeciliği diyerek çıktığımız bu yolda Rabbime binlerce kez hamdolsun ki hemşehrilerim gönül kapılarını bizlere sonuna kadar açtılar. Bu şehirde yaşayan her bir hemşehrimle güçlü gönül köprüleri kurduk. Onların kalbi duaları yolumuzu aydınlatarak gücümüze güç kattı. Hemşehrilerimin bu kalbi desteği için Rabbime hamd ediyor, her bir hemşehrime sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

 

“BU ŞEHRE VERDİĞİMİZ HER SÖZÜN ARKASINDA DURDUK”

“Kıymetli Konuklar, Bizimkisi bir aşk hikayesi, siyah beyaz filim gibi biraz. 2019 yılında memleket aşkıyla yola çıktık. Göreve geldikten sonra önce ilimizi sarsan 24 Ocak depremi, ardından pandemi, ardından dünyayı etkisi altına alan ekonomik dalgalanma ve son olarak da asrın felaketi ile karşı karşıya kaldık. Yılmadık, durmadık, inançla aşkla çalıştık. Bütün bunlara rağmen hemşehrilerimize vadettiğimiz 11 Ana Başlıkta 100 Projemizi yüzde 80’nin üzerinde tamamladık. Ayrıca şehrimizin ihtiyaçlarına binaen 21 projeyi de hayata geçirdik. Bu şehre verdiğimiz her sözün arkasında durduk. Söz verdiğimiz gibi yürüdük ve işin nihayetinde diyoruz ki, ‘Söz Verdik Yaptık’. Rabbime hamdolsun. Elazığ’ımız birazdan anlatacağım alt yapıdan üst yapıya, kültürden sanata, çevresel yatırımlardan spora kadar büyük bir değişim yaşadı. Attığımız her adımla bir yandan şehrimizi ihtiyaçları doğrultusunda inşa ederken bir yandan da sahip olduğumuz tüm birikim ve değerler ışığında şehrimizi ihya etmenin gayreti içerisinde olduk. Şehrimizin kadim ruhunu yaşatarak vizyon projelerimizle şehrimizi yepyeni ufuklara taşıyor, Türkiye Yüzyılı’na katkı sağlıyoruz. Sadece belediye hizmetleriyle sınırlı kalmayarak, şehrimizin ihtiyaçlarını gidermek sorunlarına çözüm üretmek amacıyla milletvekillerimiz ve İl Başkanımız ile birlikte başta Bakanlıklarımız olmak üzere genel müdürlükler bazında destek almak adına çalışmalarımızın Ankara ayağını her daim diri tuttuk. Bugüne kadar gerek bakanlıklarımız ve gerekse genel müdürlükler bazında yürüttüğümüz çalışmalarda taleplerimiz karşılık buldu ve hep olumlu sonuçlar aldık. Şehrimize sağladıkları bu kıymetli destekleri için başta Türkiye Yüzyılı’nın mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanlarımıza ve bürokratlarımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

 

“BORCUMUZU 2023 YILI BÜTÇESİNİN 3’TE 1 ORANINA DÜŞÜRDÜK”

“Bu makam hizmet makamıdır, bu makam hizmetkar olmaya sevdalanma makamıdır. Ben’i unutup memleketim diyebilme makamıdır. İşte bu bilinç doğrultusunda ‘Aşkınan çalışan yorulmaz.’ diyerek, Elazığ’ımız için eser ve hizmet üretmek adına gecemizi gündüzümüze kattık. Oluşturduğumuz mali disiplin çerçevesinde, ilkeli, şeffaf, güçlü ve emin adımlarla, adil hizmet anlayışıyla, şehrimizin her bir köşesine ilmek ilmek hizmeti nakşettik. Şehrimizi kendisine yakışır hizmetlerle buluşturduk. Bütçemizi özenli bir şekilde kullanarak, israf etmeden hizmet ürettik. Oluşturduğumuz mali disiplin doğrultusunda Göreve başladığımız gün Elazığ Belediyesi’nin bütçesi 450 milyon TL iken, borcu ise bütçesinin 1.5 katından fazlaydı. Bugün geldiğimiz noktada görev süremiz boyunca 2.5 milyar TL yatırım yapmamıza rağmen borcumuzu 2023 yılı bütçesinin 3’te 1 oranına düşürdük. Kararlı ve emin bir şekilde uyguladığımız mali disiplinle, borcumuzu bitirmeye kararlıyız. Gelir ve gider bütçelerimiz arasındaki yüzde 90’nın üzerinde oluşturduğumuz denge, bu işi ne kadar doğru yaptığımızın bir göstergesidir. Sağladığımız bu dengeyle Türkiye’de örnek belediyeler arasında yer alıyoruz. Hizmet süremizde genel bütçemizin yaklaşık yüzde 40’nı yatırım bütçemize aktararak şehrimizin gelişimine değer kazandıran projelerimizi bir bir hayata geçirmiş olduk. Ayrıca yatırımlarımızı sürdürürken bir yandan da ekonomimizi güçlendirmenin gayreti içerisinde olduk. 2019 yılı öz gelirlerimiz 145 milyon 625 bin TL iken 2023 yılının ilk 9 ayını baz aldığımızda öz gelirimiz 761 milyon 197 bin TL’ye ulaşmıştır. 31.03.2019 tarihinde EBUAŞ’ın toplam borcu 159 milyon 140 bin TL idi. Ancak alınan kredilerin EURO olarak alınması nedeniyle oluşan kur farkından dolayı EBUAŞ’ın mevcut borcu bugün itibariyle 402 milyon 860 bin TL’dir. Bu kadim şehrin insanları bizim yaptığımız hizmetleri görüyor. Bugüne kadar ‘İki günü birbirine eşit olan ziyandadır’ anlayışıyla şehrimize hizmet ettik, çalışmalarımızı, projelerimizi ve yatırımlarımızı her geçen gün artırdık. Hemşehrilerim rahat olsun, emanetleri emin ellerde. Bir saniye dahi olsa emanete sahip çıkma bilincinden uzaklaşmadık. Elazığ Belediyemizin bir tek kuruşunu dahi israf etmedik. Beytülmala el uzatmadık, uzatmak isteyenlere de elhamdülillah fırsat vermedik. Bu anlayışla şehrimiz için çalışmaya, şehrimiz için üretmeye devam ediyoruz.”

“ŞEHRİMİZİN GELECEK ON YILLARINI PLANLAYARAK, ADIMLARIMIZI ATTIK”

Şimdi de 2019 yılı Nisan ayı ile birlikte başlattığımız hizmet yolculuğumuz süresince şehrimize kazandırdığımız birbirinden kıymetli hizmetleri genel hatlarıyla siz değerli konuklarımız ve ekranları başında bizleri izleyen kıymetli hemşehrilerimle paylaşacağım. Şükürler olsun ki bugün şehrimizin uzun yıllar konuştuğu, özlemle beklediği çalışmaları şehrimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu şehir on yıllardır meydanların, yeraltı otoparklarının eksikliğini konuştu. Bu şehir otuz yıldır fuar ve kongre merkezini şehrin doğusuna mı, batısına mı yapalım diye konuştu, şehrine yakışmayan terminali konuştu. Bu şehir yıllarca Harput’u ve geleceğini konuştu. Biz ne yaptık, konuşmak yerine çözüme odaklandık. Şehrin ihtiyaçlarını adaylık sürecimizde projelendirdik ve göreve gelir gelmez de bir bir hayata geçirdik. Göreve geldiğimiz günden itibaren şehrimizin gelecek on yıllarını planlayarak, adımlarımızı attık. Sorun varsa çözüm de vardır diyerek, hiçbir sorunu ötelemedik.”

 

“116 KM İÇME SUYU HATTI DÖŞENDİ”

“Şehrimizin en önemli problemi olarak gördüğümüz altyapı sorununu ne pahasına olursa olsun çözeceğiz dedik. Şehrin geleceğini ön planda tutarak siyasi geleceğimize mal olsa dahi diyerek altyapı yenileme çalışmalarımızı başlattık ve en büyük yatırımı yerin altına yaptık. Çünkü bizim derdimiz memleket. Memleketin derdine derman olmak, ihtiyacına çözüm bulmak. Bizim derdimiz günü kurtarmak değil geleceğimizi inşa etmek. Bugüne kadar içme suyu hattı yenileme çalışmalarımız doğrultusunda 116 km içme suyu hattı döşendi. Yani Elazığ’dan Malatya’ya kadar içme suyu hattı döşedik. Yine çalışmalar doğrultusunda 17 kilometre kanalizasyon hattı ve 11 km yağmur suyu hattı imalat çalışması gerçekleştirdik. İnşallah çalışmalarımız tamamlandığında ömrünü çoktan tamamlamış olan şehrimizin altyapısı yenilenecek, hemşehrilerimiz kaliteli ve sağlıklı içme suyuna kavuşmuş olacak, ayrıca altyapı yetersizliğinden kaynaklanan kayıplar önlenerek, su tasarrufu sağlanmış olacak. Yağmur suyu drenaj hattı çalışmalarıyla da yağışlar sonrası altyapı yetersizliğinden kaynaklı oluşan sorunlar çözüme kavuşmuş olacak. Şehir için zorlu bir süreç olduğunu biliyorum. Çalışmalardan dolayı yollarımız bozuluyor, sularımız kesiliyor. Hemşehrilerimin yaşadığı tüm sıkıntıların farkındayım. Bu zorlu yükün altına girmeyip, asfaltın üzerine asfalt döker, döktüğümüz asfaltla övünebilirdik. Ancak biliyoruz ki altyapısı sağlam olmayan bir şehir için her şey bir makyajdan ibarettir. Biz kolay olanı değil, şehrin geleceği için yapılması gerekeni yani zor olanı tercih ettik. Elhamdülillah yüzümüzün akıyla çalışmalarımızı başlattık ve sürdürüyoruz. Hemşehrilerimin desteği Rabbimin yardımıyla bu büyük yatırımı şehrimize kazandırıyor, şehrimizin altyapı sorununu çözüyoruz.”

 

“GÜNLÜK 150 BİN METREKÜP ATIK SU ARITILARAK YENİDEN DOĞAYA DEŞARJ EDİLECEK”

“Yine hem şehrin altyapısına yönelik hem de çevresel açıdan çok çok önemli bir yatırımı daha şehrimize kazandırıyoruz. Hem altyapı hem de çevre bakımından büyük bir öneme sahip İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisimizin inşa çalışmaları büyük bir hızla ilerliyor. Şehrimize kazandıracağımız ileri biyolojik atık su arıtma tesisimiz ile Elazığ’ımızın gelecek on yıllarında önemli bir ihtiyacını daha gidermiş olacağız. Çalışmaların yüzde 25 oranında tamamlandığı tesisimizde günlük 150 bin metreküp atık su arıtılarak yeniden doğaya deşarj edilecek. Ve böylece çevremizi korumaya yönelik çok önemli bir projeyi şehrimize kazandırmış olacağız.”

 

MEYDANLAR VE YERALTI OTOPARKLARI

“Tarih boyunca şehirler meydanlarıyla anılmıştır. Meydanlar şehirlerin kimliği olmuştur. Şehrin nefes aldığı, şehrin kalbinin attığı mekanlar olmuştur. Şehrimiz yıllardır bunu konuşuyordu. Ha yapıldı ha yapılacak derken şükürler olsun ki Rabbim bizlere nasip etti, şehrimize bir değil iki meydan birden kazandırdık. İlk olarak şehir kimliği açısından bir marka değer olan, şehrimize nefes olan Cumhuriyet Meydanı ve 940 araçlık yeraltı otoparkımızı hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. 38 bin metrekarelik alanı Cemiloğlu Parkını da kapsayacak şekilde bir eser olarak şehrimize kazandırdık. İkinci olarak da şehrimizde insan ve araç trafiğinin en yoğun olduğu noktada yer alan, 15 Temmuz ruhunu yaşatan 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yepyeni bir kimlik kazandırarak hizmete sunduk. Alanda ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) eski binasının yıkımını gerçekleştirdik. Ardından 11 bin metrekarelik alanı, şehrin merkezinde şehre nefes aldıran bir yaşam alanı olarak düzenledik. Meydan projelerimiz kapsamında şehrimizin otopark ihtiyacına çözüm oluşturmak adına 224 araç kapasiteli modern teknoloji ile donatılmış yeraltı otoparkını da hizmete sunduk. Çalışmamızın devamında ELPARK’ı kurarak vatandaş memnuniyetini önceleyerek hemşehrilerimize düşük ücret tarifesiyle kaliteli otopark hizmeti sunuyoruz.”

“Şehrimizde 30 yıldır konuşulan fuar ve kongre merkezimiz bugünümüz ve yarınlarımıza armağanımızdır. Hem konumu hem de kapalı fuar ve sergi alanı, çok amaçlı salonları, toplantı salonları, fuaye alanı, STK’larımıza tahsis ettiğimiz ofisleri ve nikah salonlarıyla şehrimize çok yakıştırdığımız Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezimizi şehrimize kazandırdık. Nitelikli fuarlar düzenlenmesi için şimdi söz şehrimizin dinamiklerinde. Şehrimizi fuarcılık noktasında markalaştırmak için hiçbir bahanemiz yok, şimdi kolları sıvama vaktidir.”

Elazığ’ımızı yepyeni kazanımlarla güçlendirirken bir yandan da sahip olduğumuz tarihi değerleri yaşatmanın gayreti içerisindeyiz. İşte bu gayretimizin bir ürünü olan ‘Ticaret Doğduğu Sokaklara Dönüyor Projemizle’ şehrimizin kalbinin attığı Kapalı çarşı ve çevresine cazibe kazandırdık. Öncelikle yüz yıllık tarihiyle şehrimizin ticaretinin nabzının attığı Kapalı Çarşı’da restorasyon çalışması gerçekleştirdik. Tarihi çarşı bünyesindeki 116 dükkânın dış cephesinde tek tip ahşap kaplama gerçekleştirirken, çarşının 7 adet giriş kapısı da tarihi yapıyla uyumlu hale getirdik. Yaptığımız çalışmalarla çarşımız hem esnafımız hem de il içinden ve il dışından gelen vatandaşlarımız için huzurla alış veriş yapılacak bir mekana dönüştü. Yine çalışmalarımız doğrultusunda Tarihi Bakırcılar Çarşısında yer alan 95 adet dükkanda güçlendirme, cephe giydirme, tek tip tabela, yol ve kaldırım yenileme çalışması gerçekleştirdik. Projemizin üçüncü etabı olan Çarşı Mahallesi-Sakarya Caddesi, Belediye Sokak, Saray Cami Meydanı ve Belediye İş Merkezi Üstünde 114 dükkânda cephe yenileme çalışması, yol-kaldırım ve aydınlatma çalışmaları gerçekleştirdik. Şehrimizin ticaretinin attığı bu alan hayranlık uyandıran bir atmosfer kazandı. Projemizin son etabında ise yeni ve çok kıymetli bir çalışma başlattık. Bu çalışma şehrimiz açısından simgesel bir çalışma olacak. 1896 yılında inşa edilen ve geçmişte hükümet konağı olarak hizmet veren tarihi binayı, atıl konumundan kurtararak kent belleğinin kayıt altına alınacağı, toplumsal hafızayı canlı tutacak kent müzesi olarak düzenliyoruz.”

“ÜÇ MÜZEMİZİ ŞEHRİMİZE KAZANDIRDIK”

“Elazığ’ımız binlerce yıl öteden gelen köklü geçmişiyle her anlamda çok güçlü bir birikime sahiptir. Sahip olduğumuz değerlerin bugünde yaşaması ve geleceğe taşınması adına bugüne kadar çok kıymetli adımlar attık. Vaatlerimiz arasında yer alan ‘Müzeler Şehri Elazığ’ projemiz doğrultusunda her biri ayrı bir değer olan üç müzemizi şehrimize kazandırdık. Harput mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Sağır Müftü Konağı’nı basın tarihine ışık tutan, basın tarihinin hafızasının canlandırıldığı Basın Müzesi olarak şehrimize kazandırdık.  Harput Konağı’nı ise Türk müziğinde istisnai bir yere sahip Harput musikisinin tüm unsurlarıyla yaşatıldığı Harput Musiki Müzesi olarak hizmete sunduk. Ve Osmanlı mimarisine uygun olarak 1600’lü yıllarda inşa edilen ve büyük ölçüde yıkılmış olan tarihi Hoca Hasan Hamamında muhteşem bir çalışmaya imza attık. Harput’un girişinde yüksek ve görkemli kubbesiyle dikkat çeken ve özgün kullanımına uygun olarak restore edilen tarihi yapıyı Hoca Hasan Hamam Müzesi olarak şehrimize kazandırdık. Harput’ta hayranlık uyandıran çalışmalarımız kapsamında hemen girişte yer alan ve mülkiyeti Belediyemize ait beş adet tescilli konağı gerekli çalışmaların ardından Belediye Konukevi olarak düzenledik. Harput’umuzdaki geleneksel mimari dokuya uymayan tescilsiz yapıları, tarihi ve kültürel dokuya uygun hale getirmek için cephe iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor. Sarahatun Meydanı’nda yer alan El Emeği Göz Nuru Çarşısını yeniden düzenleyerek, yepyeni bir mekâna dönüştürdük. Harput’un sivil mimarisini yansıtan 19. yüzyıla ait önemli bir eser olan Sunguroğlu Konağı’nın bodrum katını, sergi salonu olarak hizmete açtık. İnanç turizmi açısından tarihi camileriyle de ön plana çıkan Harput’umuzda 1500’lü yıllarda inşa edilen Ahmet Bey Camiini restorasyon çalışmalarıyla yenileyerek, ibadete açtık. Harput’u ziyaret eden yerli ve yabancı konuklara yönelik Turizm Danışma Ofisi oluşturduk.”

 

“Yaptığımız çalışmaların sonucu olarak Harput’taki değişime hepimiz şahidiz. Pek çok kıymetli adımı attık ve atamaya devam edeceğiz. Bunları yaparken de Harput’umuzu bir adım daha öteye taşıyarak bu kadim beldeyi yemek yeme mekanı olmaktan çıkarıp, ülkemizin dört bir yanından ve hatta dünyanın dört bir yanından konukların ağırlandığı turizm destinasyon merkezi konumuna taşıyacağız. Yaptığımız çalışmalar aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde yer alan Harput’umuzun asıl listeye alınması noktasında da çok kıymetli adımlardır. Yürüteceğimiz çalışmalarla binlerce yıllık tarihi ve kültürel mirasıyla açık hava müzesini andıran tarihi Harput’umuzu evrensel bir değer olarak hak ettiği noktaya taşıyacağız. Ecdad yadigarı tarihi mirasımıza sahip çıkarak yaşatmak için gayretle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

ŞERİFOĞULLARI: ŞEHRİMİZİN MARKA DEĞERİ ELAZIĞSPOR’UMUZ

Spor camiasından gelen biri olarak, sporun özellikle gençlerimiz açısından büyük önem taşıdığına inanıyorum. Bu şehrin gençliğinin sportif faaliyetlerle de ön plana çıkması en büyük gurur kaynaklarımdan biridir. Bu nedenle daima bu kardeşlerimin en büyük destekçisi olmaya devam edeceğim. Çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlıklı ve güvenilir ortamlarda spor yapabilmelerine olanak sağlamak amacıyla 12 yeni semt sahasını hizmete sunduk. Çocuklarımızın gelişimine katkı sağlamak, çocuklarımızı spora yönlendirmek amacıyla yaz tatili dönemlerinde yüzme, basketbol ve futbol branşlarında yaz spor kursları düzenledik. Elazığ Belediyespor Kulübü bünyesinde teknolojiye ve spora meraklı gençlerimizin bir araya gelerek hem spor yapacakları hem de eğlenecekleri  E-Spor Merkezimizi hizmete sunduk. Bireysel başarılarıyla göğsümüzü kabartan sporcularımıza ve amatör spor takımlarımıza en güçlü şekilde destek olmaya devam ediyoruz. Ayrıca toplumun tüm kesimlerini sporla buluşturmak adına 26 yeni Spor Yaşam Merkezimizi şehrimizin dört bir yanında hizmete sunduk. Göreve geldiğimiz günden itibaren şehrimizin marka değeri olan Elazığspor’umuzun maddi manevi her açıdan destekçisi olduk. Bundan sonrada aynı desteğimizi sürdüreceğiz. Biz şampiyonluğa inandık, sporcularımıza ve yöneticilerimize inandık. Hep birlikte inşallah zafere ulaşacağız. Buradan altını çizerek ifade ediyorum ki sevdamız Elazığsporumuz şampiyon olacak. ŞERİFOĞULLARI: SÖZLERİMİZİ TUTMANIN HUZURU, YÜZÜMÜZÜN AKIYLA KARŞINIZDAYIZ Çok aziz hemşehrilerim; 2019 Nisan ayında memleket sevdasıyla başladığımız kutlu yürüyüşümüzde şehrimize kazandırdığımız ve sizlerin de bizzat şahit olduğu çalışmalarımızı genel hatlarıyla sizlerle paylaştım. Şehrimizin on yıllardır hayalini kurduğu projeleri birer birer hayata geçirdik. Çünkü bu şehrin hayallerini gerçekleştirmek bizim hayalimizdi.  Şehrimizin gelişimine değer katan önemli yatırımları tek tek hayata geçirerek, kaliteli yaşanabilir müreffeh bir şehir olma yolunda önemli adımlar attık. Gördüğünüz gibi bu projelerin önemli bir bölümü, yılların ihmaline uğramış, ötelenmiş, acil ihtiyaç olduğu kabul ve ikrar edilse bile başlanmasına cesaret edilememiş ve adım atılamamış hizmetlerdi.  Tüm bu hizmetlerle belediyeciliğin görev alanına giren temel sorunlarımız bir bir çözülmüş oldu. Elazığ’ımız, temel eksikliklerinin tamamlandığı ve hizmete sunulduğu örnek bir şehir olma yolunda ilerliyor. Rabbime binlerce kez hamdolsun . Bugün verdiğimiz sözleri tutmanın huzuruyla, yüzümüzün akıyla hemşehrilerimizin karşınızdayız. Şimdi ise hedefimiz ekonomik kalkınma, hedefimiz istihdam. Hedefimiz her alanda kalkınmanın öncüsü olarak güçlü bir şehir inşa etmek. Gençlerimize, kadınlarımıza, çocuklarımıza, çevreye, kadim tarihimize ve kültürümüze yönelik yenilikçi yatırımlarla şehrimize yepyeni kazanımlar sağlamak olacaktır. Biliyoruz ki artık ülkeler değil şehirler konuşuluyor. Şehrimizi artık bir adım ileriye taşımanın, her alanda markalaştırmanın derdindeyiz.  Kıymetli konuklar, değerli hemşehrilerim Bugün şehrimiz için artık yeni şeyler söyleme vaktidir.  Bizler bu gün Mevlana’nın “Dün dünle beraber gitti cancağızım; Ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.” Dizelerini kendimize rehber edinerek  vakit daha fazla çalışma vaktidir diyoruz. Değerli basın mensupları, aziz hemşerilerim; Beş yıllık görev süremiz içerisinde yaptığımız çalışmalarla şehrin temel problemlerinin çözülmesinin üzerine, şehrin prestijine katkı sunacak nitelikli ve özellikli projeleri ilave ederek örnek bir şehir modeli ortaya koymak istiyoruz. Dinamik, hızla gelişen ve kalkınan; ticareti ve üretimi önceleyen ama her halükarda tüm hemşerilerimize nitelikli ve konforlu bir yaşam imkanı sunan bir Elazığ inşa etmenin adımlarını atacağız. “Prestijli hizmetlerle, nitelikli gelecek” için hedeflerimiz var. Artık belediyecilik hizmetlerimizle birlikte; üretim, istihdam, kentsel dönüşüm, ulaşım, turizm, çevresel yatırımlar, yöresel ürünlerimizin tanıtımı, gençliğimiz ve kadınlarımıza yönelik hizmetlerle şehrimizi her alanda daha bir görünür kimliğe kavuşturacak ve diğer şehirlerin örnek alacağı bir vizyon ortaya koymaya dair hedeflerimiz var. Tüm STK’larımızla işbirliği içinde,  belediyemize bağlı şirketlerde büyük atılımların yaşanacağı, üretim ve istihdam seferberliğinin yaşanacağı bir dönemi hedefliyoruz. Deprem kuşağında yer alan şehrimizin depreme dayanıklı güvenli bir şehir olması için çalışacak, Nailbey, Sarayatik, Rüstempaşa, Rızaiye, İcadiye, Salıbaba ve şehir merkezimizde yer alan diğer mahallelerimizin kentsel dönüşümü için kararlı çalışmalarla depreme dayanıklı bir şehir hedefliyoruz.

ŞERİFOĞULLARI: “PRESTİJLİ HİZMETLERLE, NİTELİKLİ GELECEK” İÇİN HEDEFLERİMİZ VAR

İlimizde üretilen ürünlerin, ülke ve dünya piyasasında saygın bir konuma yükselmesi amacıyla markalaşma sürecinin başlayacağı, şehir ekonomisine somut ve önemli katkıların sağlanacağı bir dönem hedefliyoruz. Üniversite eğitimi için şehrimize gelen gençlerimize aidiyet duygusu kazandıracak, Fırat Üniversitesi’nde eğitim görmenin ayrıcalığını hissettirecek yeni yaşam merkezleri, gençliğe hizmet eden nezih, hesaplı ve tematik kafe ve sosyal merkezlerin yaygınlaştırıldığı, Uluslararası İpekyolu Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde bilim ve sanat meşalesinin yükseldiği, eğitim ve bilim şehri Elazığ için güçlü adımları atacağımız yeni bir dönemi hedefliyoruz. Bilim Merkezi ile yetenekli ve mucit gençlerimizin çalışmalarıyla TEKNOFEST kuşağına önemli destekler vermekle birlikte Elazığ Teknokent’te dünyanın konuştuğu, buluşların bilim dünyasıyla buluşacağı yeni bir süreci hedefliyoruz. Kadınlarımızın, EBEGEM, ADEM ve Hayma Ana Kadın Kooperatifimize ilave olarak daha çok üretmelerine ve hem kendi hem de şehir ekonomisine önemli katkılar sunacağı, daha çok imkân ve fırsatların verileceği, üretimlerini fuarlar ve sanal ortamında pazarlayabilecekleri umut dolu bir dönemi hedefliyoruz. Çevresel yatırımlarımızla yenilenebilir enerjiyi yaygınlaştıracak, suyumuzu, toprağımızı ve havamızı koruyacak bilimsel destekli projelere yoğunlaşacağımız bir dönemi hedefliyoruz. Cip Jeotermal sahasında sağlık turizmine yönelik bir cazibe merkezi oluşturarak, şehrimizi markalaştıracağımız bir dönemi hedefliyoruz Yeni Sanayi Sitesinin, bölge müdürlüklerinin, Orduevi yerleşkesinin, Çimento fabrikasının taşınmasının artık konuşulmayacağı bir şehir hedefliyoruz. İnanç ve tarih turizminde Harput,  Yaz turizminde Hazar Gölü,  Kış turizminde Hazarbaba Kayak Merkezi Sağlık turizminde Cip Jeotermal ve doğa turizminde Baskil kanyonları ve daha nice saklı güzelliklerin profesyonelce ve sürdürülebilir bir anlayışla turizme kazandırıldığı bir turizm destinasyon merkezi kimliği oluşturmayı hedefliyoruz. Kültür ve sanatta 5 bin yıllık birikim ve müktesebatımız ile günümüzün değerlerini harmanlayıp kalıcı iz ve geleceğe eser bırakacak, yön verecek bir anlayışı hâkim kılmayı hedefliyoruz. Yarınlarımız, 5 yıllık temel sorunların çözümünün ardından Metropol Elazığ olmanın şafağında… Hedeflediğimiz bu yolda dün de yalnız değildik, yarın da yalnız olmayacağız. Halkımızın gönülden desteği, şehrimize kalıcı hizmetler olarak yansıdı. Bugün bizimle anılacak ve yıllarca unutmayacak hizmetlere attığımız her imzanın altında Elazığlı hemşerilerimizin desteği ve duası var. Bu destekler ve dualarla, zorlukların altından çıktık ve çok şükür yüzümüz ak,  alnımız ak ve başımız dik olarak halkımızın karşısına çıkıyoruz. Aynı ak alnımız ve yüz akımızla söylüyoruz ki; “Nitelikli yarınlar; sizlerin desteği, bizlerin gayretiyle gelecek.” Birlik ve beraberlik içerisinde, kalplerimiz yarınlarımız için çarptıkça bu güzel şehir kazanmaya devam edecektir.

ŞERİFOĞULLARI: CUMHURBAŞKANIMIZA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Şehrimizin gelişim yolculuğunda her zaman en büyük destekçimiz olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sonsuz şükranlarımızı sunuyorum. Her daim bu aziz şehrin yanında olan kıymetli bakanlarımıza, bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. Şehrimize hizmet noktasında emek sarf eden Sayın Valimize, Milletvekillerimize, kurum yöneticilerimize, siyasi parti temsilcilerimize, STK temsilcilerimize ve tüm paydaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hizmet yolculuğumuzda destekleriyle her zaman yanımızda olan katkı sağlayan değerli Belediye Meclis Üyelerimize, Muhtarlarımıza, Başkan Yardımcılarıma, birim müdürlerime ve tüm çalışma arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ve en büyük teşekkürüm ise göreve başladığım ilk günden bugüne attığımız her adımda samimi destekleri ve dualarıyla daima yanımızda olan kıymetli hemşehrilerimedir. Bizleri şu an ekranları başında izleyen hemşehrilerimi en derin muhabbetlerimle selamlıyorum. Bu güzel ve kıymetli programı izleyicilerle buluşturan kıymetli basın mensuplarımız başta olmak üzere emeği geçen herkese de canı gönülden teşekkür ediyorum. Sözlerimin başında ifade ettiğim gibi. Bizimkisi bir aşk hikayesi. Memleket aşkı, millet aşkı. Gençliğimize, geleceğimize yarınlarımıza hizmet aşkı. Bir ve beraber olarak bu şehir için, geleceğimiz için yürüyecek uzun bir yolumuz, anlatacak büyük başarılarımız olacak. Her şey bir hayalle başlar. Biz memleket ve millet sevdamızla geleceğimiz için hayal kurmaya ve kurduğumuz hayalleri bir bir hayata geçirmeye devam edeceğiz. Allah nasip etmeyeceği şeyi hayal ettirmez. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği ‘Türkiye Yüzyılı’ hedeflerine bizler de Elazığ’ımızdan en güçlü katkıyı sağlayacağız. Niyetimiz hayır, akıbetimiz de hayır olsun inşallah. Rabbim bu güzel birlikteliğimizi daim kılsın diyor en kalbi duygularımla sizleri muhabbetle selamlıyorum.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com