Ana Sayfa Güncel, GÜNDEM, Uncategorized 10 Temmuz 2024 145 Görüntüleme

ETİ Krom’da işçilerle uzlaşma sağlanmadı..Greve devam kararı alındı..

Elazığ’ın Alacakaya İlçesi’nde 1 Temmuz’da yaklaşık 350 işçinin başlattığı iş bırakma eylemi sonrasında işveren Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Yıldırım bu gün Alacakaya’da işçilerle bir araya geldi. Daha önce firma yöneticilerine taleplerini ileten işçiler olumlu sonuç alamayınca eylemlerini devam ettirme kararı almışlardı. İşçilerin talepleri ise maaşlarında iyileştirme, ikramiye ve mesai ücretlerinin tam ödenmesi şeklinde idi.

Bu gün işçilerle bir araya gelen Yıldırımlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Yıldırım toplantıda işçilerle görüştü. Görüşmeyi hoparlör ile dışarıya da verdiren Yıldırım yapılan grevin kanuni olmadığını söyledi. İşçilerle çok sert bir tonda konuşan Yıldırım, greve giden işçilere :’’ Sen beğenmiyor musun işi? Ben bu şartlarda çalışmıyorum dersin. Kaç yıllık haklarını öde, anlaşır, gidersin. İstifasını vermek isteyen bu gün verir, haklarını veririz. Eylem istemiyorum, örgütlenme istemiyorum.

İşçi Temsilcisinin işten çıkarılmasını istedi:’’ Ben bu adamı istemiyorum, provake ediyor’’

Elazığ’ın Alacakaya İlçesi’nde faaliyet gösteren ETİ Krom Maden İşçilerinin iş bırakma eylemi 1 Temmuz’dan beri devam ediyor. İşçiler ile görüşmeye gelen Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı yapılan eylemin kanuni olmadığını belirterek işçilere rest çekti. Firmanın şartlarının belli olduğunu ve işe girerken bu şartları kabul eden belge imzaladıklarını işçilere hatırlatan Yıldırım, işçi temsilcisi olarak söz alan Erdem Güldemir’in iş akdinin feshini istediğini söyledi.

‘’Yönetim Kurulu Başkanı işçileri azarladı”

Firmasının zarara uğratıldığını söyleyen Ali Rıza Yıldırım, grev için % 51 çoğunluğun olması gerektiğini belirterek, eylem yapan işçilerin azınlık olduğunu ve bildirimde bulunmadan iş bıraktıklarını söyledi. İşçilerle sert bir üslupla konuştuğu gözlemlenen Yıldırım işçilerle görüşmesi esnasında şu şekilde konuştu:

‘’Ben % 100 haklıyım. Türkiye’de bir seçim oluyor, siyasi seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan % 51 le cumhurbaşkanlığını aldı. Siz % 51 değilsiniz ki burada. Eylem neden çıktı? Sadece siz misiniz? Başkaları da var. Çalışan arkadaşlardan. Onlar, bunlar istemiyor. Sadece siz istemiyorsunuz. Ben size verince herkese vereceğim. Size vermezsem hiçbirinize vermem. Arkadaşlar sordu. Siz yasadışı eylem nasıl yapıyorsunuz? Genel müdürlüğe bilgi vermeden iş başı yapmıyorsunuz. Bitti.’’

‘’Alacakaya Belediye Başkanı dilekçe vermiş, başkan önce kendi personeline bu talepleri versin’’

Kendisinin de bir işveren olarak haklarının olduğunu söyleyen Yıldırım yapılan grevin yasadışı bir eylem olduğunu, işçiler tarafından holdinge bir bildirim yapılmadığını da belirtti. Yıldırım tek dilekçenin Alacakaya Belediye Başkanı tarafından verildiğini belirterek,’’ Burada ETİ Krom’a verilen, Yıldırım Holding’e verilen dilekçe var. Dilekçenin sahibi Alacakaya Belediye Başkanı. Alacakaya Belediye Başkanı önce sizin istediğiniz talepleri başkan beye iletin. Önce kendi personeline versin. Ondan sonra gelsin, sizle ben görüşeyim. Önce kendi işçilerine veriyor mu? Onu araştırın.’’ Dedi.

İşçi temsilcisini provokatörlükle itham etti…

İşçi temsilcisi olarak konuşan Erdem Güldemir’in provokasyon içinde olduğunu iddia eden Yıldırım, ‘’Varsa sen istifanı al, haklarını ver oraya git. Ben bu adamı istemiyorum. Örgütlü bunlar. Provake yapıyor. Belediye asgari ücret veriyor. Sen asgari ücretle çalışmıyorsun. Üzerinde alıyorsun. Elazığ belediyesi alıyorsa Elazığ Belediyesi’ne git orda çalış. Bizim kurallarımız böyle, bizim kurallarımızla çalışıyorduk. Bu gün neden eylem yapılıyor? Sebebi ne? Politikalar. Kardeşim bana karşı bir cevap verme. Ya ben bu gün kapatacağım bu gün, ya da çalışmaya devam edeceksiniz. Ben sizin şartlarınızla çalışmıyorum.’’ Dedi.

İşçi temsilcisi Güldemir:” Hakkımızı alana kadar grevimiz devam edecek..”

İşveren ile uzlaşmanın sağlanamadığı toplantının ardından açıklama yapan işçi temsilcisi Erdem Güldemir şunları söyledi:’’ Haklı taleplerimiz için başlattığımız iş bırakma eylemi neticesinde işveren olarak Ali Rıza Yıldırım Bey bizlerle görüştü. Ancak hiçbir talebimiz kabul edilmedi. Kabul edilmediği gibi rencide edici bir üslupla konuştu. Biz burada siyaset yapmıyoruz, illegal bir örgütlenme içinde değiliz. Çalışıyoruz, emek veriyoruz. Bizlerin çalışma koşulları herhangi bir işçinin koşullarından daha zor. Asgari ücretin biraz üstünde maaş almamız bizim hak ettiğimiz bir durum değil. Kaldı ki biz haksızlık peşinde değiliz. Olması gerekeni talep ediyoruz. Ne işyerimiz zarar görsün, ne de biz.Bizlerin hak arayışı birkaç günlük eylemden ibaret değil. Biz 6 ay önceden idari birimlere bu eylemi bildirdik.1 Temmuza kadar bekledik. Şimdi de hakkımızı almak için mücadele ediyoruz. İşçi temsilcileri olarak gerekli bildirimi yaptık, sözlü olarak da söyledik. Haklarımızı alana kadar mücadelemize devam edeceğiz. ’’

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com