Ana Sayfa GÜNDEM 27 Haziran 2022 305 Görüntüleme

AKIN “ŞEKER İTHALATINA İZİN VERİLMESİNİN ANLAMI ŞUDUR, ŞEKER YETERSİZ !”

Elazığ Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Akın 27 Mayıs 2022 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan şeker kararına tepki gösterdi.

“27 Mayıs 2022 tarihli Resmî Gazetede AKP hükümeti, şeker ithalatına izin veren kararı yayınlamıştır. Bu durum, kendi kendine yeten ülkemizin stoklarında yeterli şekerin olmadığı anlamına geliyor.” ifadelerine yer veren Başkan Akın açıklamalarının devamında;

 

SORUNUN KAYNAĞI ÖZELLEŞTİRMEDİR, DENETİMSİZLİKTİR !

Resmî gazetede İthalatına izin verilen şeker miktarının 400 bin ton olduğuna dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Bu rakam önemlidir çünkü bu yıl içinde özelleştirilen şeker fabrikaları bazı içeçek firmalarına yıllık ihtiyacının 3 katı kadar şeker vermiştir. Maalesef bunun denetimi AKP hükümetİ tarafından yapılmadığı için piyasada yeterli şeker kalmadığını görüyoruz.

 

ŞEKER MALİYETLERİNDE DENGELER ŞAŞTI!

Yetersiz şeker şöyle dursun, bugün soframıza gelen şekerin maliyetinin %80’ini pancar, %20 sini doğalgaz, elektrik, vb maliyetler oluştururken, ekonomik krizden kaynaklı olarak enerji maliyetlerinin 6-7 kat arttığını görüyoruz. Bundan dolayıdır ki şeker maliyetlerinde enerji maliyetleri dengeleri bozmuştur. Bu durum ekonomik kriz bitmeden bitmeyecektir.

 

ÖZELLEŞTİRİLEN ŞEKER FABRİKALARI, ŞEKER KURULUNUN FİYATINI KABUL ETMİYOR!

Diğer taraftan şeker kurulunun belirlediği fiyatı, ekonomik krizden dolayı özelleştirilen şeker fabrikaları kabul etmiyor, bu yüzden kendi fiyat politikaları ile fiyatlama yaptıkları için şeker fiyatları yükseliyor.

 

ŞEKER STRATEJİK ÜRÜNDÜR, ÖZELLEŞTİRİLMESİ GAFLETTİR!

Bakınız sırf bir takım mazeretlerle şeker fabrikalarımız ve bunun gibi stratejik fabrikalarımız satıldığı için Devletimiz şimdi sırf şeker fiyatlarını dengelemek için daha büyük kayıplar yaşıyor. Özel şirketler şeker kurulunun fiyatlamasına uymuyor, bazı içecek firmalarına yıllık tüketiminin 3 katı kadar şeker verebiliyor. Bunların hepsini bir arada değerlendirdiğiniz zaman şeker fabrikalarının özelleştirilmesi gaflettir, geleceği okuyamamaktır, ferasetsizliktir.

 

ŞEKER KURULUNUN FİYATINA UYMAYAN FABRİKALARA KANUNİ İŞLEM BAŞLATILMALIDIR!

Böylesine stratejik bir ürünü üreten fabrikaların bir kurulun belirlediği fiyata uyması önemlidir, uymayan fabrikalara kanuni işlem başlatılmalıdır.

 

İÇEÇEK FİRMALARININ STOĞUNDAKİ FAZLA ŞEKERE EL KONULMALIDIR !

Özelleştirilen fabrikalar dünyaca ünlü içerecek firmalarına yıllık ihtiyacının 2-3 katı şeker vermiştir. Bu ithalatına izin verilen miktar kadardır. Dolayısıyla bu şekere el konulmalıdır. Gelecek sene bu fabrikalara tekrardan sadece yıllık ihtiyacı kadar şeker verilmelidir.

 

EKONOMİDE İSTİKRAR OLMADAN ŞEKER FİYATLARI DÜŞMEZ !

Tüm bu önlemler alınsa bile, şeker maliyeti dolara bağlıdır. Doların sabitlenmesi de ekonomik istikrara ve güvene bağlıdır. Bunların şu an hiçbiri olmadığı için önümüzdeki aylarda ciddi bir sıkıntı görebiliriz.

SAADET PARTİMİZ GÖRDÜĞÜNÜZ ÜZERE SORUNUN KAYNAĞINI VE ÇÖZÜMÜNÜ EN İYİ BİLEN PARTİDİR. Milletimizi Saadet Partisini iş başına getirmeye davet ediyorum.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com