Ana Sayfa GÜNDEM 28 Temmuz 2022 248 Görüntüleme

FIRAT ÜNİVERSİTESİ ELAZIĞ’I YAZILIM ÜSSÜ HALİNE GETİRMEKTE KARARLI

Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Ulaş yürütücülüğünde, Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğretim üyeleri Doç. Dr. Murat Karabatak, Dr. Öğretim üyesi Yunus Santur ile Arş. Gör. Dr. Ferhat Uçar tarafından hazırlanan “Code-23 Fırat Yazılım Atölyesi” Projesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmeye uygun bulundu. Proje ile yazılım firmalarının uzaktan çalışma uyumluluğu ile Elazığ’da nitelikli istihdam artacak, Elazığ’ın bir yazılım üssü olma potansiyeli ortaya çıkacak.

Yazılım Atölyesi Projesi Fırat Üniversitesinin yazılım ve bilişim alanlarında uzman akademisyenleri ve 4000 den fazla ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencisi ile ortaya koyduğu potansiyelin bir çıktısı.

Proje kapsamında, sektörde insan kaynağı ihtiyacı yüksek olan ve aynı zamanda ülkemizin hizmet ve iş gücü ihraç ettiği alanlarda 7 farklı eğitim verilecek. Bu eğitimler kapsamında yine Fırat Üniversitesi’nin literatüre kazandırdığı piramit eğitim modeli “FIRAT-UG” metodu ile bilinen tüm lisans eğitimi ve hızlandırılmış uzmanlaştırma eğitimlerinden daha hızlı deneyim kazanma ve sektöre giriş hedefi ortaya koymakta. Proje ile Oyun Geliştirme, Web Uygulama Geliştirme, Mobil Uygulama Geliştirme, Siber Güvenlik, Gömülü Sistemler, Yapay Zeka ve Büyük Veri, İş Analistliği gibi sektörde insan kaynağı ihtiyacının giderek arttığı, iş gücü ihracatının yapıldığı ve girişimci ekosisteminin gelişmeye açık olduğu uzmanlık alanları tercih edildi.

Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan faaliyetler, Fırat Üniversitesi Dijital Dönüşüm ve Yazılım Ofisi Koordinatörlüğünün (DDYO) kurulduğu günden itibaren daha küçük ölçekli olarak gerçekleştirilen faaliyetler ve yazılım geliştirme metotlarının geliştirilmiş halini kapsamakta.

ELAZIĞ’IN TİCARİ POTANSİYELİNİ GELİŞTİRMEYE KATKI SUNACAK

Proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler ile Elazığ özelinde yazılım geliştirme hızlandırma merkezi oluşturulacak. Proje kapsamında istihdama katılmanın hızlandırılması ve yazılım girişimciliği ekosistemine katkıların olması hedeflenmekte. Elazığ’da oluşan bu potansiyel, yazılım firmalarının bölgeye olan ilgilisi artıracak. Bu proje çıktıları ile yazılım anlamında bölgede sürdürülebilir bir cazibe merkezi oluşturulmuş olacak. Yazılım firmalarının uzaktan çalışma uyumluluğu ile Elazığ’da nitelikli istihdam artacak, Elazığ’ın bir yazılım üssü olma potansiyeli ortaya çıkacak. Bu potansiyel katma değeri yüksek olan yazılım sektörünün Elazığ’ın ticari potansiyelini geliştirmeye katkı sunacak.

BÖLGEDE İLK DEFA YAZILIM GELİŞTİRME AR-GE LABORATUVARI KURULACAK

Proje kapsamında eğitim alan katılımcılar için iki farklı hedef ortaya koyuldu. Bu hedeflerden biri sektör ihtiyacının giderilmesi bir diğeri ise yazılım girişimciliği ekosistemine katkı sunulması. Yine proje kapsamında bölgede ilk defa Yazılım Geliştirme Ar-Ge laboratuvarı kurulacak ve bu laboratuvar bölgede faaliyet gösteren firmalara da kapılarını açık tutacak. Proje ile mühendislik alanlarına yakın bilim dallarından lisans mezunu olmuş ama aktif iş arayışında olan insanlar için de kariyer değişikliği yol haritası önerisinde bulunulmakta.

“FIRAT ÜNİVERSİTESİ TARİHİNDE YÜRÜTÜLEN EN YÜKSEK BÜTÇELİ PROJELERDEN BİRİ”

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, bilişim ve yazılım alanlarında Ülkemizdeki önemli merkezlerden biri olan Fırat Üniversitesi’nde “Code-23 Fırat Yazılım Atölyesi” projesinin yürütülecek olmasının hem Elazığ’a hem de Ülkemize büyük fayda sağlayacağını belirterek, projenin hazırlanmasında emeği geçen akademisyenleri kutladı. Bu projenin Fırat Üniversitesi tarihinde yürütülen en yüksek bütçeli projelerden biri olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ, desteklerinden ötürü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ve Fırat Kalkınma Ajansına teşekkür etti. Bu proje ile farklı alanlarda eğitim gören fakat yazılım ve bilişime ilgili duyan öğrencilerin de ilgili alanlarda yetiştirilmesinin sağlanacağını, 11. Kalkınma Planı ile hedeflenen çıktılara ulaşılmasına büyük katkılar sunulacağını ifade etti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com