Ana Sayfa Güncel, GÜNDEM 11 Aralık 2022 496 Görüntüleme

SAADET PARTİSİ KADIN KOLLARI GENEL BAŞKANI EKİNCİ: KADINLARIN ÖZLÜK HAKLARI İÇİN YAPILACAK DÜZENLEMELER BİR LÜTUF DEĞİL, HAKTIR

Saadet Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Nurgül Beytiye Ekinci, Elazığ’da sivil toplum kuruluşları ve basın mensupları ile bir araya geldi.

Kadın Kolları Genel Başkanı Nurgül Beytiye Ekinci, temasları kapsamında düzenlenen toplantıda partililer, STK temsilcileri ve kadınlarla bir araya geldi.

EKİNCİ: KADININ UCUZ  İŞ GÜCÜ GÖRÜLMESİ, BİZİM DERİN YARALARIMIZDAN BİRİSİDİR

Ekonomik kriz ortamında bir çok köy ve ilçe gezilerinde bulunduklarını söyleyen Ekinci, özellikle ekonomik kriz sürecinde kadınların iş hayatına daha fazla müdahil olduklarını ifade etti. Nurgül Beytiye Ekinci, çalışma hayatında isteyerek ya da mecburi nedenlerle yer alan kadınların yaşadıkları sıkıntılar olduğuna dikkat çekerek:”

Türkiye’nin birçok yerinde Elazığ’da bazı köy ve ilçelerde insanların ev halinden, evinin şeklinden ve yapısından, aslında ekonomisinin ne olduğunu rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Çalışmak zorunda kalan ya da çalışmayı tercih eden, çalışarak üreten kadınlarımızın hayatları içerisinde çeşitli sıkıntılarla karşılaştıklarını görüyoruz. Evine gelir getirmek zorunda bırakılan ya da gelir getirmeyi tercih eden, ağır şartlarda, uygun olmayan zaman ve zeminde sosyal güvenceden mahrum ve ucuz iş gücü olarak çalıştırılmak durumda kalmaktadır kadın.

Kadın bugün çalışma alanına girdiğinde kadınlarımızın kendi bulunduğu statüdeki insanlardan daha az ücret alarak, tamamen işgücü ucuz iş gücü olarak görülmesi bizim derin yaralarımızdan birisidir. Çıkarılan yasalar ve iyileşme iyileştirmeler olmakla birlikte, bu yasaların kadın haklarını yeterince korumadığını  ve bundan dolayı her geçen gün çalışma hayatında mobbinge uğrayan kadınların sayısının arttığını görmekten üzüntü duymaktayız..” dedi.

KADINLARA EŞİTLİK İLKESİ İLE BİRLİKTE ADALET İLKESİ DE UYGULANMALIDIR

Aynı zamanda kadınların çalışma şartlarının eşitlik ilçesiyle ilkesi ile birlikte adalet ilkesi ile de düzenlenmesi gerektiğini ifade etmekten mutluluk duyacağım. Çünkü herkes kadınların çalışma noktasında sadece eşitlikten bahsediyor. Ama eşitlikle birlikte kadınların fıtratında getirdiği inancından ve kültüründen kaynaklanan çeşitli durumlar doğrultusunda kadınların eşitlik ilkesi ile birlikte adalet ilkesi  doğrultusunda, çalışma hayatının içerisinde olması gerektiğini ve devletin bunu düzenlemesinin  asli bir vazife olduğunu buradan hatırlatmak isterim. Özellikle düşük ücrette çalışan kadınların sorumlu oldukları çocuk ve yaşlı bakımı noktasında devletin, sosyal devlet anlayışıyla karşılaması ve çocuk ve engelli bakımı artı yaşlı bakımının devlet tarafından düzenlenmesi gerektiğini ifade ediyorum.

KADINLARIN ÖZLÜK HAKLARI İÇİN YAPILACAK DÜZENLEMELER BİR LÜTUF DEĞİL, HAKTIR

Kadınların üretken varlıklar olduğunu dile getiren Ekinci, kadının her türlü hak ve özgürlüğünün korunmasının, devlet tarafından güvence altına alınmasının bir lütuf değil hak olduğunu ifade etti. Ekinci:

”Üreten insan mutludur ,özellikle üreten kadın daha da mutludur. Bunu bildikleri için bugün kadınlarımız televizyonların başlarında ya da farklı yerlerde kendilerini heba ettikleri çalışmaların, ortamların içerisinde giriyor. Bu yüzden biz sivil toplum çalışmaları,kadınların kooperatif çalışmalarının çok önemli ve kıymetli  olduğuna inanıyoruz. Bununla birlikte kadının ürettiği ve performansını kullandığı alanlar içerisinde, hayata katmış olduğu değerlerle birlikte kendisine de değer kattığının farkındadır.

Üreten insan mutludur. Ancak üretimin karşılığının sadece para olmadığını ve parayla ölçülmediğini hepimiz biliriz. Çünkü biz kadınlar,yaptığımız her işten para almış olsaydıki devletin ve eşlerimizib bize verecek parası kalmazdı. Çünkü yapmış olduğumuz temizliğin, yemeğini baktığımız çocuğun ya da toplum için yapmış olduğumuz çalışmaların karşılığı bizde şükran, nimet ve sevaptır. Bunun bilinciyle hareket eder.O yüzden çalışmaları sadece parayla değerlendiren kadınlar olmayız.

Kadın çalışıp para kazanıyorsa değerlidir. Ama çalışmıyorsa değerli değildir düşüncesi asla bizim için  geçerli değildir. Çalışıp para kazanıyorsa değerlidir yargısı tüm hayatını ailesine ve çocuklarına adayan, bunu tercih eden ev hanımına haksızlıktır. Halbuki Kars’tan Edirne’ye kadar bizim kadınlarımız değerlidir. Kadın da genç de değerli ve kıymetlidir.

Kadın yaradılışı gereği annelik vasfıyla birlikte kendi sorumlulukları vardır. İlk mürebbiyedir. Yapıcı, onarıcı, toparlayıcı ve koruyucu özellikleriyle ailenin, toplumun ve devletin belkemiğidir. Bu özellikleriyle geleceği şekillendiren ve evde ağır işçi olarak çalışan kadınların, ev hanımlarının özlük haklarının verilmesi için yapılacak düzenlemeler bir lütuf değil, doğal hakkın teslimidir.

 

SAYILARA SIKIŞTIRILAN KADIN CİNAYETİ

Kadınlar bel kemiğidir .Geleceği şekillendiren kadınların, ev hanımlarının özellikle özlük haklarının verilmesi için yapılacak düzenlemeler bir lütuf, değil doğal hakkın teslimidir. Diğer problemlerimizden bir tanesine gelirsek; kadın intihar ve cinayetleri, kadın istismarları Bu memleketin en derin ve derinleşen yaralarından biridir. Bu konuda en yüksek hassasiyeti göstermek hepimizin İnsanlık vazifesidir .Dolayısıyla bu hassasiyetin çok daha yüksek noktada olması gerektiğinin bilincinde hareket etmemiz gerekiyor.

Sayılara sıkıştırılan kadın cinayeti ve şiddeti değil, biz bir tane dahi olsa  şiddetin  ya da cinayetin asla kabul edilemez olduğunu ifade ediyoruz. Kişinin biricik hayatı kimsenin tekelinde değildir, fiili duruma cezanın da en üst seviyeden verilmesi gerektiğinin bilincinde ve farkındayız. Bu noktada yapılması gereken düzenlemeler içinde takipçiyiz Bugün sadece Türkiye’de değil Doğu Türkistan’da Hindistan’da Somali’de Afganistan’da, Arakan’da, Filistin’de ve mazlum coğrafya başta olmak üzere dünyanın kadınlarının sorunları kapitalizm tarafından, siyonizm tarafından her geçen gün derinleştirilmektedir. Bundan dolayıdır ki yeni bir dünyaya olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

BİZ MERHUM ERBAKAN’IN 3 MOTTOSU İLE YOLA ÇIKMIŞ, YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE’Yİ AMAÇLIYORUZ

Yeni bir ihtiyacı dünyaya olan ihtiyacımızın temel prensibi; Biz 3 motorla yola çıkmış ve bu yolda yürürken de bu 3 motronun ne anlama geldiğini bilincinde olarak farklı hareket etmiş teşkilatlarız. Ne demişti merhum Erbakan Hocamız? Yeni bir dünya için öncelikle yaşanabilir bir Türkiye, yeniden büyük bir Türkiye ve Yeni Bir Dünya…Bizim amacımız bütün insanlığın saadetidir …Yeni bir dünyanın, insanın insanca yaşadığı bir dünyanın kurulmasıdır .Öncelikle Türkiye’de yaşanabilir bir Türkiye’nin inşa edilebilmektedir.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com