Ana Sayfa Güncel, GÜNDEM 3 Ocak 2023 277 Görüntüleme

GÜRSEL EROL: EMEKLİNİN, EMEKÇİNİN, DUL VE YETİMİN HAKKI ELBET SORULUR

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emeklilere yönelik % 25 zam açıklamasının ardından tepki gösterdi. Erol:” Aralık ayında TÜİK’in bile yaptığı aylık enflasyon artışına göre ilaçlar %18,5 artmış, su %10, et fiyatları %8, patates %6, pirinç %4 artmış ama AKP emeğiyle geçinmeye çalışan milyonlara yüzde 25 zammı layık görmektedir. Bu asla kabul edilemez.” dedi.

EMEKLİYE YAPILAN BU ZAM KABUL EDİLEMEZ

Milletvekili Gürsel Erol konuya ilişkin yaptığı açıklamada, AKP’nin iktidara geldiği 2002’de SSK emekli aylığı asgari ücretin 1,5 katıyken bugün asgari ücretin üçte ikisi olduğunu belirterek emekliye yapılan % 25 zammı eleştirdi. Erol sözlerine şöyle devam etti:

”TÜİK’ in verilerine göre son 12 aylık enflasyon yüzde 64,27 olarak açıklanmış iktidarın vergi ve harçlara yüzde 123 zam yapmıştır.
Yeni yılın gelmesiyle zamlar yağmur gibi yağarken Sayın Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamayla memur ve emeklinin maaşına yüzde 25 zam yapılacağını açıklamıştır.
Aralık ayında TÜİK’in bile yaptığı aylık enflasyon artışına göre ilaçlar %18,5 artmış, su %10, et fiyatları %8, patates %6, pirinç %4 artmış ama AKP emeğiyle geçinmeye çalışan milyonlara yüzde 25 zammı layık görmektedir. Bu asla kabul edilemez.
Asgari ücretin bile altında kalan emekli maaşı ile yurttaşlarımızın geçinme şansları kalmamıştır. AKP’nin iktidara geldiği 2002’de SSK emekli aylığı asgari ücretin 1,5 katıyken bugün asgari ücretin üçte ikisi.”

EMEKLİNİN, EMEKÇİNİN, DUL VE YETİMİN HAKKI ELBET SORULUR

İstanbul Ticaret Odası’na göre 12 aylık enflasyon % 93,
TÜİK ‘in makyajlı rakamlarına göre ise 12 aylık enflasyon % 64,3.
Hiçbir dönemde iki enflasyon ölçümü arasında böylesine büyük fark oluşmamıştır.
TÜİK belli bir süredir gerçek enflasyon rakamlarının altında enflasyon açıklayarak, memur ve emeklilerin refah kaybına ve yurttaşlarımızın yoksullukta birleşmesine neden olmaktadır.

Emeklinin, emekçinin, dul ve yetimin yenen kul hakkının hesabı elbet sorulur.

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 • Malcolm-xx :

  Ocak 4, 2023-9:36 am

  ÇOK ÖNEMLİ BİR TESPİT!

  ALLAH’IN KENDİLERİNE ESİRGEMEDEN VERMİŞ OLDUĞU O HAZİNELER DEĞERİNDEKİ BEYİN, ONUR VE AKILLARINI KULLANMAKTAN ACİZ OLAN AMA BUNA RAĞMEN KENDİLERİNİ AKILLI SAYMAKTAN DA GERİ DURMAYIP, KÜÇÜK KIRINTI ÇIKARLAR PEŞİNDE KOŞAN OPORTÜNİST HER İNSAN, MAALESEF O DÜZENİN BİRER ZİNCİRSİZ KÖLELERİDİRLER ; BUNLAR TIPKI, KENDİLERİNE VE AİLELERİNE GRAM YARARLARI OLMADIĞI HALDE KÖRÜ KÖRÜNE KOŞARAK YA DA TIPIŞ TIPIŞ GİDEREK VE DE GİTMEYENLERİ DE KINAYARAK OY VERMEYE GİDEN TÜM SAĞLI-SOLLU DÜZEN PARTİLERİNİN MAALESEF SÜREKLİ DÜZÜLMEKTE OLAN FANATİK ZAVALLI SEÇMENLERİ GİBİDİRLER ?!

  Menfaati bitenin muhabbeti de tez bitermiş ; yani demem o ki, hiç kimsenin ve de sağlı sollu hiç bir düzen partisinin (CHP-AKP-MHP-İYİP-VEDİĞERLERİ-DAHA ÜLKEYİ TAM CEPHE VE ORTADAN BÖLÜCÜ BİR PARTİ OLAN VE BU NEDENLE DE MİLLET VİCDANINDA ZATEN KAPATILMIŞ GAYRİ MEŞRU BİR PARTİ OLAN HDPKK’YI YAZMAYA GEREK GÖRMÜYORUM) bardağına asla çaykaşığı olmayın, çünkü şeker eriyince işiniz de biter ve taa ki bir sonraki seçime kadar bir köşeye atılırsınız !

  Asgari ücretli ve memur-işçi-emekçı ve emekli kardeşlerimin insan yerine konulup da insanca yaşayabilecekleri çok tatminkar maaş artışları veren (!) düzen partisi AKP`nin, üretici emekçilere, aslında kendi iktidarının devamına layık gördüğü bu mevcut emekçi karşıtı cimri tutumuyla, kendisini bu son seçiminde ezip geçecek olan Amerikancı Zilletçi İktidar seçeneği partilerine zil çaldırtıp oynatan bu aptalca tutumu sonrasında çok iyi bilmiş olduğunuz bu uyarıyı tekrardan hatırlatması da bizden olsun …

  Sözde yerli ve milli olan AKP sen, bu ülkeyi ülke yapan üretici ve emekçilere insanca yaşayabilecekleri bir maaş artışını layık görüp de verme, ondan sonra da işçinin ve emekçi garibanın karnını doyurmayıcı ve başka birine değil de, kendi öz damdına bitevi para kazandıran bu

  “İHA VE SİHA” larınla övünüp durarak, oy kazanmaya çabalayıp dur sonrada ?!

  Bu aptalca emek karşıtı tutum, hem de kendisini ve ülkeyi ABD adına parçalamak üzerine karşısında dizayn olmuş bu son derece azgın ve bölücü bir Amerikancı Zillet Cephesi saldırganlığı varken, yerli ve milli iddialı akıllı bir düzen partisinin yapması gereken ilk aptalca bir iş, bu mudur sizce de gerçekten ?!

  Bizim aslında burada yapmak istediğimiz şey, düzen partileri arasında tercih yapmaktan ziyade, Onurlu Atatürkçü Vatan Partisi İktidarı seçeneğini ise, imkansızlıkları nedeniyle, diğer büyük düzen partileri gibi kırıntı çıkarlar, promosyanlar dağıtabilecek kudrette olmaması nedeniyle miyop özürlü ve çıkar dizaynlı toplumumuz farketmekte zorlandığı için, ehvenişer olarak gördüğümüz düzen seçeneklerinin içinde en az zarar getirecek olmasını beklediğimiz olası durumu dile getirmek zorunda kaldık ki, bu durumu burada önemle belirtmek isterim doğrusu !

  MALCOLM-XX. TURKEY.

Tema Tasarım | Osgaka.com