Ana Sayfa GÜNDEM 2 Haziran 2023 237 Görüntüleme

BAŞKAN BANKUR “ŞEHİTLERİMİZ BİZİM KUTUP YILDIZLARIMIZDIR. KİMSE UNUTTUK SANMASIN”

3 HAZİRAN SAĞMAN ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ
ŞEHİTLERİMİZ BİZİM KUTUP YILDIZLARIMIZDIR.KİMSE UNUTTUK SANMASIN. SUSKUNLUĞUMUZ, ASALETİMİZ GEREĞİDİR VE KİNİMİZİN BİLEVİSİDİR.UNUTANIN KANI KURUSUN…!!!!

Fırat’ın kuzeyinde yer alan bölgede bulunan köyümüz tarihi, 1071 Malazgirt zaferinden sonra atalarımızın bölgeye akınları ile başlamıştır ve günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Tarih boyunca her dönem hakimiyeti altında bulunduğu devletlerin yanında olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Bu muhkem duruşun bedelini tarihin tüm sahnelerinde kanla ödeyen köyümüze, PKK terör örgütü 90’lı yıllarda musallat olmuştur.

Önceleri korku politikaları ile bölgeye haberler sızdırmış ancak vatandaş üzerinde etkili olamayınca, ilk kanlı eylemini 1993 yılının Ağustos ayında gerçekleştirmiştir. Köy minibüsü şoförü ile muavinini ikametlerinden alarak elleri bağlı bir şekilde diz çöktürüp kurşuna dizerek şehit etmişlerdir. Terör olayının hemen akabinde dönemin dernek yöneticileri ve muhtarlığının talebi ile köye geçici çadır karakol kurulmuş ve köylü gönüllü köy korucusu olarak kendini savunmuştur.

Ardından tarihler 17 ağustos 1994 yılını gösterdiğinde kanlı eller yine sahneye çıkmış ve ikinci eylemini gerçekleştirmiştir. Bu olay da 1 şehit ve 2 gazi ile sonuçlanmıştır. Olaylar üzerine köyümüzde çadır kent kurularak vatandaşların güvenliği sağlanmaya çalışılmışsa da ağır yaşam koşullarına göğüs geremeyen birçok aile Elazığ’da bulunan yakınlarının yanına göç etmek durumunda kalmıştır. Devletin köylüye yaparak teslim ettiği şuanda Sağmanda bulunan konutlar sayesinde geriye göç temin edilmiş ve vatandaşlarımız ana yurtlarına dönmüşlerdir.

95-98 yılları arasında çeşitli baskın girişimleri ve taciz eylemler olsa da silahlı kuvvetlerimizin ve köylümüzün üstün gayreti ile bedeli ağır ödetilerek püskürtülmüştür. Köy mevkiine giremeyeceğini anlayan terör örgütü kalleşlikte sınır tanımadığını tekrar göstererek masum sivil vatandaşların içerisinde bulunduğu köy minibüsünü durdurup yaşlı genç demeden dipçik darbeleri ile sürükleyerek derenin kuytusuna götürmüş ve kurşuna dizerek 9 vatandaşımızı şehit 2 vatandaşımızı da gazi etmiştir. Bu olaylar vatandaşımızın canını yaksa da korkuyu yüreğinden silip atan köylümüz düşmana imkan vermemiş ve vatanını müdafaa etmiştir. Devletimizin güttüğü terör politikaları ile bu gün bitme noktasına gelen pkk terör örgütü umuyorum ki en kısa zamanda tarihin çöplüğünde yerini alacaktır.
Yalçın kayalıkları, geçit vermez dağları, sert mizaçlı bozkırları ile Türkün ve İslam’ın sancağını ilelebet taşımaya talip olan köyümüz, yıkılmaz bir kale gibi tüm varlığı ile her daim devletinin yanında, dün olduğu gibi bugün de yarın da olacaktır. Basın Açıklamamıza Köylümüzün hissiyatını dile döken Akifin mısraları ile tamamlamak isterim.
Vatan için ölmek ise kaderim,
Böyle kaderin ellerinden öperim.
Bu vesile ile tekrardan Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.

Gazi oğul, şehit oğul, divan oğul, din oğul
Ak döşünden kan fışkıran beşiklere bismillah
Düşte gördüm kanlı başın Peygamber’in dizinde
Ocaklara, eşiklere, beşiklere bismillah.

Sağmanlılar Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Başkanı
Tarkan Ömer BANKUR

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com