Ana Sayfa EKONOMİ, Güncel, GÜNDEM, Uncategorized 10 Haziran 2023 301 Görüntüleme

İNŞAAT MÜHENDİSİ-MÜTEAHHİT RECEP CEYLAN : ”ZATEN VAR OLAN KONUT KRİZİ DAHA DA BÜYÜYECEK”

6 Şubat Depremlerinden sonra ağır hasar alan 10 binlerce ev Türkiye’de konut krizinin büyümesine neden oldu. 2020 Yılında da büyük bir deprem felaketi yaşayan Elazığ’da hak sahipleri evlerine kavuşurken, evleri orta hasar alan ya da kentsel dönüşüm kapsamında yeniletmek isteyen vatandaşlar için artan inşaat maliyetleri büyük bir zorluk yaratıyor.

Konuyla ilgili olarak HARPUTTİMES HABER’e konuşan İnşaat Mühendisi-Müteahhit Recep Ceylan, önümüzdeki süreçte konut krizinin daha da büyüyebileceğine dikkat çekerek,vatandaşlar ve müteahhitler için alım gücünün arttırılmasına yönelik düzenlemeler getirilmesi gerektiğini söyledi.

KURLARDAKİ HAREKETLİLİK BÖYLE DEVAM EDERSE İNŞAATLAR DURACAK, İNSANLAR EV ALAMAYACAK

Elazığlı inşaat mühendisi ve müteahhit Recep Ceylan, Türkiye’de inşaat sektörünün içinde bulunduğu duruma ilişkin yaptığı değerlendirmede son günlerde döviz kurlarındaki hareketliliğin inşaat sektörüne olacak yansımalarını dile getirdi. Ceylan, dolar arttıktan sonra düşse bile inşaat sektöründe fiyatlarda bir düşüşün olmayacağını ifade ederek, ”Dolar bir günde 1,5 TL arttı. Böyle giderse 24-25 hatta 27 liraları bulacak. İnsanlar daire alamayacak. Konut sıkıntısının olduğu bir yerde inşaat maliyetlerinin de artışı konut krizini büyütecektir.” dedi.

Şu anda hali hazırda yapılan inşaat sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Konut talebi bu kadar fazla olmasına rağmen az. Bunun nedeni ise artan inşaat maliyetleri. Bunun üzerine son bir günde gelen 1.5 liralık dolar farkını da eklediğimiz zaman maliyetler çok arttı. Seçimden önce vaat edilen, elektrik, doğalgaz indirimleri seçimlerden sonra bize daha pahalıya mal oldu. Doların arması, çimentonun ve demirin seçimden sonra her gün artmasına sebebiyet verdi. Bunun yanında yapı malzemesi ürünlerinin de elektrik ve doğalgaza bağlı olduğundan dolayı artarken, doların yükselmesine bağlı olarak bir artış daha gösterdi. Bunların hepsi inşaat maliyetlerine ve daire alan kişilere yansıyor.

3-5 AY ÖNCE 500 BİNLİRAYA EV YAPILIRKEN, ŞİMDİ BU RAKAM 750-800 BİN LİRAYA ÇIKTI

Özellikle kentsel dönüşüm anlamında bundan 3-5 ay önce 500 bin liraya dairesini yaptırabilen kişiler bu gün ancak 750-800 bin liraya yaptırabiliyorlar. Nedeni artan maliyetler. Bizim burada bir umudumuz var. Alım gücünün gelmesi. Alım gücü gelirse Türkiye’de canlanma olur. Ama alım gücü  gelmezse Türkiye’de inşaat sektörü de ölür,, inşaata bağlı olan istihdamı arttıramayız. Arttıramadığımızdan dolayı mevcut çalışanlar yurtdışına göç etmek isterler.

DOLAR YÜKSELİRKEN ARTAN MALİYETLER, DOLAR DÜŞSE DE AZALMAYACAK

Bizler dolar artışından her zaman etkileniriz, ama dolar azalışı maliyetleri düşürmez. Üretici firma dolar artış zamanında ürettiği için ucuza veremez. Bu nedenle inşaat maliyetleri düşmüyor. Bu sefer vatandaş ev almakta zorlanıyor. Dolar bir günde 1,5 TL arttı. Böyle giderse 24-25 hatta 27 liraları bulacak. İnsanlar daire alamayacak. Konut sıkıntısının olduğu bir yerde inşaat maliyetlerinin de artışı konut krizini büyütecektir.

Konut krizinin çözümü için alım gücünün artması lazım. Bundan dolayı ekonominin bağımsız olması gerekiyor. Yeni ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek, eğer bağımsız hareket edebilirse şahsi görüşüm 2 yıl içerisinde alım gücünün gelebileceği yönünde Sanayide elektriğe destek verilmesi gerekiyor. Çünkü üretim sanayide elektrikle oluyor. Doğalgaza destek verilmesi gerekiyor. Bu gün inşaat malzemelerinin üretimi ve fiyatlandırması hep elektrik ve doğalgaz endeksli. Bunlara herhangi bir indirim ve destek gelmezse inşaat maliyetleri de artışa devam edecek. Bunun yanısıra 2 sene önce asgari ücrete çok ciddi oranda zamlar geldiğinden çalışacak personel de bulamıyoruz. Daha az asgari ücret zammı yapıp alım gücünü desteklenirse inşaat sektörü canlanacaktır.

VAR OLAN KONUT KRİZİ MALİYET ARTIŞLARIYLA DAHA DA BÜYÜYECEK

Ülkemizde zaten var olan konut krizi maliyet artışları nedeniyle artacaktır. Müteahhit yapamayacak. Bunun yanında TOKİ yaptığı zaman da bu gün metrekaresini 16-17 bin liradan yapıyor. Ancak biz müteahhitler yaptığımız zaman, 7-8 bin liradan  yapıyoruz. Şu anda Elazığ’da 2020 depreminden sonra hala yapılamayan evler var. Konut krizi zaten var. 7-8 bin liraya bile vatandaş bunu yaptıramıyor. konut krizi giderek derinleşiyor. Bunda çözüm bulunması gerek. Evini yaptırmak isteyen vatandaşa ve müteahhite destek verilmesi gerekiyor. Eğer bu konut krizi çözülmezse özellikle deprem bölgelerinde konut krizi daha da derinleşecek, artık bir kördüğüm olacaktır.

VATANDAŞ EVİNİ YAPTIRMAK İSTİYOR, MALİYETLERİ GÖRÜNCE GERİ ÇEKİLİYOR

Kurdaki dalgalanmaların bir an önce düzelmesi gerektiğinin de altını çizen Recep Ceylan, inşaat maliyetlerinin artışından vatandaşların da, sektörün de rahatsızlık duyduğunu dile getirerek sözlerine şöyle devam etti:

”Biz inşaat mühendisleri ve müteahhitler olarak acil çözüm bekliyoruz. Alım gücünün artması, dolardaki kur dalgalanmalarının düzelmesi lazım. Her gün zam yemekten bıktık. Her gün inşaat maliyetlerinin zamlanmasından bizler de bıktık. Emin olun bundan vatandaş da rahatsız. Daire almak isteyen de rahatsız. Buna acilen bir çözüm getirmek gerekiyor. Seçimden önce vaat edilen şeylerin en erken sürede yapılmasını istiyoruz. Seçimden önce yapılan indirimlerin, seçimden sonra bindirim olarak değil, tekrar indirim olarak yansımasını istiyoruz. Artık bu sektörün canlanmasını istiyoruz. 2020 yılından bu yana Elazığ’da yapılamayan evlerin yapılmasını istiyoruz. Bunu sadece biz değil tüm vatandaşlar ve müteahhitler istiyor. Vatandaş evini yaptırmak istiyor. Maliyetleri gördüğü zaman geri çekiliyor. Tek beklentimiz alım gücünün gelmesi ve kur dalgalanmalarının sabitlenmesi.”

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com