Ana Sayfa GÜNDEM 6 Temmuz 2023 360 Görüntüleme

BAŞKAN KARATAŞ “EMEKLİLİĞE YANSIMAYAN ZAM KABUL EDİLEMEZ”

Kamu Sağlık-Sen TBMM’ye sunulan ve en düşük Sağlık Çalışanı maaşının 22 bin TL’ye çıkarılmasını öngören kanun teklifinin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş: “Emekliliğe Yansımayan Zam Kabul Edilemez” dedi.

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş yaptığı açıklamada;

“Sağlık Çalışanlarına 2023 yılının 2. yarısı için yapılacak artış rakamlarına ilişkin kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Buna göre 2023’ün ilk 6 ay ortaya çıkan %11,77 oranındaki enflasyon farkı ve 2021 yılı toplu sözleşmesinde yer alan %6’lık artışın (kümülatif %17,55) üzerine 8 bin 77 TL’lik seyyanen zamla birlikte en düşük dereceli sağlık çalışanı maaşı 22 bin seviyesine yükseltildi. Ancak verilen 8 bin 77 TL’lik seyyanen artışın taban aylığa yapılması yerine, ilave ek ödeme adı altında olması ve emekli maaşlarına yansıtılmaması, çalışırken alınan maaşla emekli maaşları arasındaki uçurumu büyütecek ve emekli olmaya hazırlanan Sağlık Çalışanlarını kara kara düşünmeye sevk etmiştir.

Yaşanan ekonomik dar boğaz ve Sağlık Çalışanlarının alım gücünün azalması dikkate alındığında; ilave ek ödemenin emekliliğe yansımayacağı hesaba katıldığında yapılan bu artışı olumlu bulmamız ve kabul etmemiz mümkün değildir.

Bunun yanında en düşük memur maaşının 22 bin TL seviyesine yükseltilmesi için belirlenen kriter, en düşük işçi maaşı olmuştur. Halbuki işçi maaşlarına yapılan artış Ocak 2023’ten itibaren geçerlidir ve bütün ödemeleri emekliliklerine de yansımaktadır. Temmuz ayı itibarı ile 22 bin TL olacak olan en düşük dereceli Hemşire maaşının 11 bin 128 TL’lik kısmı emekli aylığı ve ikramiye hesabında dikkate alınmayacaktır.

Bu adaletsizlikler çerçevesinde Kamu Sağlık -Sen olarak böyle bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir. Bu yanlıştan dönülmelidir.

Kanun teklifi TBMM’de revize edilmeli, en düşük dereceli Sağlık Çalışanı maaşı 22 bin TL’ye yükseltildikten sonra enflasyon farkı ve %6’lık 2 .yarı yıl artışı üzerine eklenmelidir. Teklifte yapılacak düzeltme ile 8 bin 77 TL’lik ilave ek ödeme, emekliliğe yansıtılmalıdır.

Bu yanlışın düzeltilmesi için gerek teklifin TBMM’de görüşülmesi sürecinde her türlü girişimde bulunacak, her platformda mücadelemiz sürdüreceğiz.” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com