Ana Sayfa Güncel, GÜNDEM, Uncategorized 1 Ağustos 2023 245 Görüntüleme

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ ELAZIĞ’DA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir dizi gezi ve temaslarda bulunmak üzere geçtiğimiz gün Elazığ’a geldi. Bakan Tunç ELCEM Kültür Vakfı tarafından düzenlenen Aşure İkramı programına katıldı.

Bakan Tunç, ilk olarak Elazığ Valiliği’ni ziyaret etti.

Bakan Tunç, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Elazığ Vali Yardımcıları, Elazığ Milletvekilleri Erol Keleş, Ejder Açıkkapı, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Murat Evren, Elazığ İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, Elazığ Baro Başkanı Av. Melih Efe tarafından karşılandı.

Bakan Tunç, Vali Toraman’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Ömer Toraman tarafından brifing alan Bakan Tunç, ardından açıklamalarda bulundu.

“DENETİMLİ SERBESTLİK TEDBİRİNE 5 YIL VE DAHA AZ SÜRE KALANLAR CEZAEVİNE GERİ DÖNMEYECEK”

Bakan Tunç, “Kovid-19 izinleri 2020 yılının Nisan ayında çıkan bir kanun ile TBMM’de yasalaştı. Açık cezaevinde barındırılan hükümlüler Kovid iznine çıkarılmıştı ve bu izin 3 yıl sürdü. İzinde geçen sürelerde infazdan sayıldı. Bu süre 31 Temmuz 2023 tarihi itibari ile doldu. Süre dolmadan önce TBMM’de yeni bir yasal düzenleme yapıldı. Denetimli serbestlik tedbirine 5 yıl ve daha az süre kalanlar cezaevine geri dönmeyecek. Ama denetimli serbestlik için cezası 5 yıldan fazla olanlar, cezası daha yüksek olanlar cezaevlerine geri dönmüş olacaklar. Ayrıca bu düzenlemede kapalı cezaevlerinde barındırılan hükümlülerde acık cezaevine 3 yıl erken çıkmış olacak. Denetimli serbestlik olarak da açık cezaevinden 3 yıl erken denetimli serbestliğe çıkmış olacaklar. Düzenleme bu şekilde. Başvuruya 2 haftalık bir süre var. 15 Ağustos akşamına kadar başvurmaları gerekiyor. Geri dönecek olan yaklaşık 21 bin hükümlü var. 21 bin hükümlünün süresi içerisinde müracaat etmesi lazım. O süre de 15 Ağustos’ta sona eriyor. Süre içerisinde müracaat etmeyen hükümlüler haklarını kaybetmiş olur. Direkt kapalı cezaevine gitmiş olurlar. Müracaat ederlerse açık cezaevlerinde barındırılmaya devam ederler” diye konuştu.

 

DEPREM YARALARIMIZI SARMANIN MÜCADELESİNİ VERİYORUZ

6 Şubat depreminde 50 binden fazla vatandaşın hayatını kaybettiğini dile getiren Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Bir milyona yakın konut yerle bir olmuştu. Dünya tarihinin en büyük deprem afeti ile karşı karşıya kalmıştık. Şimdi yaraları sarmanın mücadelesini veriyoruz. Şehirleri yeniden ayağa kaldırmanın mücadelesini veriyoruz. O nedenle cumhurbaşkanımızın liderliğinde kabinemizin öncelikli gündem maddesi deprem bölgesindeki hasarları biran önce gidermek. Şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmaktır. Bu anlamda Elazığ’da da önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Adalet Bakanlığı olarak deprem sonrası yapılan çalışmaları bir kez daha paylaşmak istiyorum. Deprem anından itibaren Adalet Bakanlığı’nda da 7-24 esasına göre bir kriz merkezi oluşturulmuştu. Bu kriz merkezi çerçevesi içerisinde önemli koordinasyon çalışmaları AFAD ile birlikte gerçekleştirilmişti. Bölgedeki illerimize 984 bilir kişi gönderilmişti. Bunlar mimar, mühendis ve teknik elemanlardan oluşuyordu. 518 adli tıp uzmanı gönderildi. Burada da DNA ve kimlik tespitleri çalışması yapıldı. Diğer illerden bin civarında hakim ve savcı bölgeye gönderilmişti. Toplam 7 bin 500 personel başka illerden Kardeş Adliye Projesi çerçevesinde deprem bölgesindeki illerimize gönderilmişti. Yine cezaevleri arama kurtarma ekibimiz var. 326 gönüllüden oluşan ceza infaz kurumu memurlarıdır. Onlarda Kahramanmaraş’a görevlendirilerek 41 vatandaşımızı enkazdan canlı olarak kurtardı. Adalet Bakanlığı yargı çalışanları olarak depremde kayıplarımız da olmuştu. 1 hakim, 109 avukat ve diğer kalanı da adliye personeli olmak üzere 231 yargı çalışanımızı da depremde kaybetmiştik” diye konuştu.

 

15 ADLİYE BİNAMIZ, 11 CEZA İNFAZ KURUMUMUZ AĞIR HASAR ALDI

Deprem sonrası özellikle yoğunlaşan tespit davaları ve diğer davalarla ilgili ihtiyacı karşılayabilecek 131 yeni mahkeme kurduklarını aktaran Tunç, “İhtiyaç hasıl olursa 189 yeni mahkemenin kurulmasıyla ilgili hazırlık sürecimiz devam ediyor. 11 ilimizde 108 hizmet binası 89 lojman hasar tespitleri gerçekleştirildi. Bu çerçevede tespit edilen hasar durumuna göre onarımlar gerçekleştirildi. Bu onarımlarla ilgili de ödeneler gönderilerek 473 milyon liralık bir harcamayla az ve orta hasarlı olan adliyelerimiz ile cezaevlerimiz onarılarak kesintisiz bir şekilde hizmet vermeleri sağlanmıştır. Ağır hasarlı 15 adliyemiz var. Bunların yapımıyla ilgili süreçlerimizde devam ediyor. Yine 11 ceza infaz kurumumuzda ağır hasar gördü. Buralarda barındırılan 12 bin hükümlü ve tutuklu başka cezaevlerine nakledildi. Diğer hasarsız olanlar hizmet vermeye devam ediyor. Az ve orta hasarlı olanlarda onarımları gerçekleştirilerek hizmete açık hale getirildi” DEDİ.

Elazığ’da 2020 yılında bir deprem felaketi ile karşılaştıklarını hatırlatan Tunç, “37 can kaybı olmuştu. Bu deprem sonrasında AFAD ve TOKİ işbirliği ile kente 25 bin konut yapılarak hak sahiplerine teslim edilmişti. Bu dönüşüm sayesinde 6 Şubat depreminde Elazığ’ımız 2 can kaybının dışında çok şükür başka can kaybımız olmadı. 6 Şubat’ta 11 bin hasarlı bina 18 bin konuta tekabül ediyor. Bunların inşa surecide başlamış durumda ve devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi 1 yıl içerisinde konutları inşa ederek vatandaşlarımızın sıcak yuvalarına kavuşması sağlanacak. Deprem bölgesi illerimizi ziyaret ettiğimizde arazide görünen, binaların hızlı bir şekilde yükseldiğidir. Elazığ’ımız 6 Şubat depremi sonrası sadece kendi hasarları ile değil komşu illere de destek olan bir ilimizdir. Elazığ Valiliği, adliye ve belediyemizle, tüm kurumları ile Malatya başta olmak üzere komşu illere destek olmuştur. Vatandaşlara kucak açmıştır” dedi.

“ELAZIĞ’A 3,5 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPILDI”

21 yıl içerisinde Adalet Bakanlığı tarafından Elazığ’a 3,5 milyar liralık yatırım yapıldığını vurgulayan Tunç, “Merkez adliyemiz 2010 yılında tamamlanmıştı. Depremde de hasar görmeyen bir binamız. Karakoçan adliyemiz hükümet binasının inşaatı devam ediyor. Şuanda yüzde 60 seviyesinde ve hızlı şekilde tamamlamanın gayreti içerisindeyiz. Kovancılar ilçesine müstakil bir adliye binası kazandıracağız. Etüt proje çalışmalarımız devam ediyor. Hasar gören adliye personeli konutlarımız oldu. Bunların yapım süreçleri de devam ediyoruz. Elazığ Çocuk Eğitim Evi depremde ağır hasar görmüştü. Yeni yapım için 158 kişi kapasiteli proje ihalesine çıkmış durumdayız. Tutuklu ve Hükümlü Adliye Psikiyatrı Hastanesi ülkemizde tek ve buda Elazığ’da. Elazığ’da 50 yatak kapasitesi ile önemli bir hizmet veriyor. Bu tür merkezlerin tutuklu ve hükümlü psikiyatriye ihtiyaç olan tutuklular Türkiye’nin değişik yerlerinden Elazığ’a sevk ediliyor. Tedavileri yapılıyor ve raporları düzenleniyor. 2018’den itibaren Elazığ’da ihtiyaca cevap veriyor. Deprem sonrasında da Elazığ’ımıza 2 yeni mahkeme kurulmasını sağladık. Mahkeme sayısını 56’ya yükseltmiş olduk” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Bakan Tunç ziyaretleri kapsamında ELCEM Kültür Vakfı tarafından düzenlenen Aşure Programına katıldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com