Ana Sayfa Güncel, GÜNDEM 15 Ağustos 2023 300 Görüntüleme

KAMU MÜTEAHHİTLERİ PLATFORMU BAŞKAN YARDIMCISI GENERAL: 13 BİNDEN FAZLA MÜTEAHHİT İŞ YAPAMAZ HALDE

Türkiye Kamu  Müteahhitleri Platformu Başkan Yardımcısı Mehmet Salih Generali son zamanlarda artan inşaat maliyetlerinin özellikle Kamu ile çalışan müteahhitleri zora soktuğunu ve bir çok müteahhitin ticaret yapamaz duruma geldiğini söyleyerek: “Maliyet artışlarından dolayı işlerimizi bitiremedik. Demir 7 lirayken 18 lira, beton 800 lirayken bin 800 lira oldu. Bu fiyat artışlarından dolayı işlerimizi yapamaz hale geldik. Yaşanan ekonomik krizde hükümetimiz herkese el uzattı ama kamu müteahhitleri unutuldu” dedi.

 

Türkiye’de son yıllarda hızla artan enflasyon nedeniyle fiyat farkı sıkıntısı yaşayan Kamu Müteahhitleri Platformu Başkan Yardımcısı General, istenilen oranda fiyat farkı verilmemesi ve tasfiye konusunda yaşadıkları sorunların düzelmesini talep etti.

13 BİNDEN FAZLA MÜTEAHHİT MAĞDUR, YASAKLANMIŞ, TİCARET YAPAMAZ HALDE

2021 yılında yaşanan ani döviz kurları nedeni ile büyük mağduriyet yaşadıklarını ifade eden Türkiye Kamu  Müteahhitleri Platformu Başkan Yardımcısı Mehmet Salih General, “2021 yılı Merkez Bankası döviz öngörüsü 9.10 iken 18 ile bitti bu durum inşaat sektöründe çok büyük artışlara sebep oldu. Biz kamu müteahhitleri olarak sözleşmemiz gereği sözleşme miktarıyla işlerimizi bitirmemiz gerekiyor. Maliyet artışlarından dolayı işlerimizi bitiremedik. Demir 7 lirayken 18 lira, beton 800 lirayken bin 800 lira oldu. Bu fiyat artışlarından dolayı işlerimizi yapamaz hale geldik. Bu durumla ilgili devlet iki kere yasa çıkardı birincisi 4734 nolu Kamu ihale kanununa ek 5 diye bir madde koydu ve fiyat farkı verdi. Bu yetersiz oldu daha sonra ek 6 diye madde ekledi ve tekrar fiyat farkı verdi ancak bu da yetersiz ve adaletsizlik ortaya çıktı burada da. Yüzde 15 oranında olanlara tasfiye hakkı verildi ancak bu durum anayasanın eşitlik ilkesine aykırı yüzde 16 yapanın suçu ne? Neden onlara tasviye hakkı verilmedi? Bu konuda 13 binden fazla müteahhit arkadaşımız mağdur yasaklanmış, ticaret yapamaz duruma geldi” diye konuştu.

YAŞANAN EKONOMİK KRİZDE HÜKÜMETİMİZ HERKESE EL UZATTI AMA KAMU MÜTEAHHİTLERİ UNUTULDU

Doların hızlı artışının inşaat maliyetlerini büyük oranda arttırdığını kaydeden General, mevcut süreçte 6 Şubat depremleri nedeni ile kalifiye personelin deprem bölgesinde olduğunu belirterek kalifiye eleman olmamasından dolayı işlerin bitirilemediğini dile getirerek: , “Kamu müteahhitleri olarak taleplerimiz şunlardır; Teminatları yanan arkadaşlarımız için sicil affı istiyoruz, işlerini devam ettirmek isteyen arkadaşlarımızın için fiyat farkı istiyoruz, 6 Şubat depremleri ülkemizde çok büyük yıkımlara neden oldu bu yıkımdan dolayı devletimiz çok büyük bir seferberlik başlattı. Şuanda tüm inşaat işi yapan kalifiyeli elemanlar bölgede çalışıyor. Dolayısıyla burada kalifiyeli eleman bulamıyoruz kalifiyeli eleman bulamadığımız için işlerimizi süresinde bitiremiyoruz bundan dolayı da ceza alıyoruz bu durumun olmaması için ek süre uzatımı istiyoruz. Devletimiz ekonomik sıkıntılardan dolayı ekonomik daralmaya gitti acil olmayan kamu yatırımları ertelendi. Bu kapsamda da bazı kamu müteahhiti arkadaşlarımızın yüzde 15-20 seviyelerinde olan yeni başladığı işler var. Bunlar da işlerini yapmakta zorlanıyorlar bunlar içinde tasfiye istiyoruz. Bu konuda hükümet yetkililerimizden yardım istiyoruz. Yaşanan ekonomik krizde hükümetimiz herkese el uzattı ama kamu müteahhitleri unutuldu” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com