Ana Sayfa Güncel, GÜNDEM, Uncategorized 10 Aralık 2023 409 Görüntüleme

Tümkiad Elazığ İl Başkanı Osman Özçelik’in   “ Dünya İnsan Hakları Günü ” Mesajı

Tümkiad Elazığ İl Başkanı Osman Özçelik  “ Dünya İnsan Hakları Günü ” dolayısı ile bir mesaj yayımladı. Mesajında bugünün tüm kurum, kuruluş, bireyler ve özellikle medya tarafından insanların insan hakları konusunda bilgilendirilmesi, hak arama bilincinin geliştirilmesine yönelik bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Özçelik şunları söyledi:

”İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca kabulünün 75.yıl dönümü olan bugün, insanların doğuştan ve eşit biçimde sahip oldukları hakları ifade eden uluslararası bir belgenin kabul edilişinin kutlandığı bir gündür.

Birleşmiş Milletler Kurucu Antlaşmasında önemli bir yer tutan insan hakları, 10 Aralık 1948 tarihinde “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” ile özel bir düzenlemeye tabi tutulmuştur. BM Genel Kurulu’nun kabul ettiği beyanname, ülkemiz tarafından da 6 Nisan 1949’da onaylanmıştır.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilk imzalayan ülkeler arasında yer alan Türkiye gerek ulusal gerekse uluslararası hadiselerde ortaya koyduğu insanlık yanlısı tavırla en samimi, en barışçıl ve en medeni uygulayıcılardan biridir. Ülkemiz, insanların ve toplumların yaşamlarını insan onuru ve eşitliği temelinde birlikte sürdürebilmeleri için her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmak, sosyal adaleti sağlamak ve toplumsal refah tesis etmek için bugün olduğu gibi gelecekte de güçlü bir irade göstermeye devam edecektir.

Hiç şüphe yok ki milletimiz, insanı merkez alan medeniyet tarihimiz boyunca insanlık aleminde ‘Eşref-i mahlukat’ olarak yaratılmışların en şereflisi olan insana, dini inancı gereği hak ettiği değeri vermiş, kişi hak ve hürriyetlerinin müdafaa ve muhafazasında hassasiyet göstermiştir.

Bugünün tüm kurum, kuruluş, bireyler ve özellikle medya tarafından insanların insan hakları konusunda bilgilendirilmesi, hak arama bilincinin geliştirilmesine yönelik bir fırsat olarak görülmesi, insan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildiği bir dünyaya ulaşılması temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlarım. ”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com