Ana Sayfa Güncel, GÜNDEM, ÖZEL HABER, Uncategorized 3 Mayıs 2024 108 Görüntüleme

PEYNİR ÜRETİCİLERİ UYARDI..”PİYASADA SAHTE PEYNİRLER SATILIYOR”

Geçtiğimiz günlerde çiğ süte gelen zamlardan sonra sofraların vazgeçilmezi peynir fiyatlarında da artış yaşandı. Elazığlı Peynir üreticisi Bilal Yıldırım,  peynir fiyatlarındaki artışa karşılık alım gücü düşen vatandaşın daha ucuz olduğu için merdiven altı üretimi peynire yöneldiklerine dikkat çekti. Sahte peynirlerin de piyasaya sürüldüğünü ifade eden Yıldırım: ‘’ Peynir üretimi var. Ama tüketimi yok. Peynir satışı yok, özellikle sahte tulum peynirleri piyasaya sürüldü. İçeriğinde ne olduğu bilinmeyen yaprak tulum peyniri var.

 

Elazığ’da peynir üreticileri artan maliyetlerin peynir fiyatlarına yansımasından sonra peynir satamamaktan şikâyetçiler. Üretimin olmasına rağmen vatandaşın peynir alacak gücünün olmadığını kaydeden üreticiler, satışların düştüğünü söylüyorlar.

Elazığlı peynir üreticisi Bilal Yıldırım  :’’ Peynir fiyatları çok yüksek. Üreticiden peynir geliyor ama, tüketim açısından çok sıkıntılı. Peynir satılmıyor. Fiyatlar çok yükseldi. Fiyat yükselmesi zorunlu. Çünkü köylüden bizde yüksek fiyata alıyoruz. Köylü de yemi pahalı alıyor. Devlet buna el atıp yemi ucuz vermeyene kadar köylü pahalı yem yedirecek, biz de pahalı peynirleri yedireceğiz. Buna el atılması lazım. Bu sebeple peynir satışlarımız da durdu. Biz dolabı günde iki kez, üç kez doldurup boşaltıyorduk. Şu an haftada bir defa dolabımızı dolduruyoruz. Millet yarım kilo, 250 gram açık tulum gramaj şeklinde alıyor.’’

TULUM PEYNİRİNİN SAHTESİ ÜRETİLİYOR, İNSANLAR ÇARESİZLİKTEN ONU ALIYOR

Orjinal tulum peynirinin fiyatının yüksek olmasından dolayı sahte ürünler piyasaya geldi. Şu an Elazığ’da da yaprak tulum adı altında ürün satılıyor. Tulum ile hiç alakası yok. İçeriğinin ne olduğu belli değil. Hayvansal ürün de yok içerisinde. Yaprak durum diye satılıyor. Tulum ile hiç alakası olmayan, hayvansal ürün barındırmayan malzemeden yapılıyor. İçinde kullanılmayan bozuk ürünleri nişastayla, başka bir şeyle karıştırıp satıyorlar. Ama orijinal tulum peynirini biz 250 liradan satıyoruz. Bizden alanlar 300 liraya satıyorlar. Fiyatı yüksek olduğundan dolayı halkımız da bilmiyor, yaprak tulum diyor, ‘’100 liradır, en azından ucuzdur’ diyor gidip onu alıyor.Bu sefer sağlığı bozulacak.Ekonomik gücü yetmediği halde bu sefer başka bir sektör devreye girecek ve halkımız sağlığından olacak.’’ Dedi.

BESİCİNİN SORUNU ÇÖZÜLMEMİŞKEN SÜTE ZAM YAPMANIN BİR ANLAMI YOK

Üretici İsmail Albay da üretim girdi maliyetlerinde iyileştirme yapılmadığı için süte yapılan zamların üreticiyi kurtarmaya yetmeyeceğini söyledi. İnsanların alım gücü olmadığı için üreticinin elinde geen yılki peynirlerin bile kaldığını ifade eden Albay şunları söyledi: ‘’Süte zam gelip gelmemesi bir neden arz etmiyor. Çünkü biz geçen yıldan ürettiğimiz peynirleri satamamışız. Çünkü insanların gücü almaya yetmiyor. Bu anlamda hayvancılar, üreticiler çok büyük sıkıntıda. Geçen yılki fiyatın oranında, maliyetine neredeyse ürün satıyoruz ama buna rağmen satılmıyor. Devletin bir an önce çözüm getirmesi gerekir. Bu çözülmemişken süte zam yapmasının bir manası yok ki.Üreticiyi destekleyip fiyatları düşürmesi lazım. Kimsede para yok.Kimse gelip alamıyor peynir.Ben eskiden çok iyi peynir satardım. Son iki yıldır satamıyorum. Artık insanların gücü yetmiyor. Eskiye göre alım gücü düştü. Eskiden taze peynir geliyordu. Şimdi  gelip 100 kilo, 200 kilo alanlar 2-3  kilo alıyorlar.

UCUZ DİYE MERDİVENALTI ÜRÜNE YÖNELİYORLAR.SATIŞINA TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ GÖZ YUMUYOR

Peynir fiyatlarının yüksek oluşundan dolayı vatandaşın daha ucuz olan ‘çuval peyniri’ diye tabir edilen ürünlere yöneldiğini ifade eden Albay, bu ürünlerin merdivenaltı üretim olduğunu belirterek geri iade edilen peynirlerden üretildiğini söyledi. Albay, bu peynirlerin sağlıksız olduğu konusunda vatandaşları uyararak sözlerine şöyle devam etti:

‘’Peynire gücü yetmeyen vatandaşlar merdiven altı üretilen, her şeyi kimyasal ve kanserojen madde içeren çuval peynirlerine yöneliyorlar. Çuval peyniri çok ucuz. Çünkü iade peynirlerden yapılıyor. Ama vatandaş mecbur kalıyor. Alıp yiyor. Satışına burada tarım müdürlüğü, sağlık müdürlüğü göz yumuyor.’’

5 BİN LİRALIK YERİ 150 BİN LİRAYA VERİYORLAR. VATANDAŞ NASIL YAPSIN?

Devletin desteklemesi lazım. Hayvancı çoban bulamıyor. Yaylalar büyük sıkıntı. Adam gidiyor.Tahsisli yayla olmasına rağmen rant var illerde. Birlik başkanları, tarım el altından 5 liralık yeri 150 bin  liraya satıyor vatandaşa. Vatandaş ne yapacak? Araç ve mazot fiyatları ortada. Bir araç buradan Erzurum’a giderken bin 500 liralık kira varken şu an 75-80 bin lira. Vatandaş nasıl yapsın?

Şu an üretici elindeki ürünü bitiremediğinden dolayı geçen yılki fiyatın altında satıyor. % 65 devletin enflasyon rakamı olmasına rağmen; ki bu tamamen zarardır .%100 dür ve %’de yüze yakını zarar demektir. ‘’

ESKİDEN YILLIK 200-400 KİLO PEYNİR ALANLAR ŞİMDİ ANCAK 3-5 KİLO ALIYOR

Süt ürünleri satan Bülent Elaldı da peynir satışlarının düştüğünü söyledi. Fiyatlardan dolayı taze peynirin satılmadığını ifade eden Elaldı eskiden insanların peynirleri toptan aldıklarını ama şimdi bittikçe alabildiklerini belirterek şunları söyledi: ‘’Süt ürünlerine zam geliyor ama peynir satılmıyor. Peynir kalıyor.Akşamları salamura yapıyoruz ya da tuluma gönderiyoruz. Geçen yıldan bu yıla kiloda 30 lira oynadı.Peyniri azar azar alıyorlardı.İnsanlar 200-400 kilo alır soğuk hava depolarına yollarlardı. Şimdi o depolar da kapandı. Çünkü insanlar azar azar alıyorlar.3 kilo 5 kilo.Bittikçe peynir alıyorlar. .’’

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com