Ana Sayfa Uncategorized 15 Mayıs 2022 840 Görüntüleme

PEYNİRİN ÜRETİCİSİ DE, TÜKETİCİSİ DE DERTLİ..

Elazığ’da süt ürünleri üretimi yapan esnaflar artan maliyet fiyatlarından dolayı hem esnafın, hem de alım gücü düşen vatandaşın büyük sıkıntılar yaşadığını ifade ediyorlar. Artan fiyatlarda en büyük etkenin mazot ve yem fiyatları olduğunu ifade eden esnaflar buna bir çözüm bulunmadığı takdirde artık insanların süt, peynir,yağ gibi ürünleri alamayacak hale geleceğini ifade ediyorlar.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın da süt ürünleri fiyatındaki artışta mazot ve yem fiyatlarının etkili olduğunu ifade ederken, piyasada üreticiden yok pahasına alınan ürünlerin tekelci firmalar tarafından çok fahiş fiyata satıldığını ve bu işten bu tekelci firmaların kar yaptığını belirtti. Abdullah Akın şunları söyledi:

MERADA EVLADINI KAYBEDEN İNSANLARIMIZ VAR.

‘’ Elazığ’ın geçim kaynaklarına baktığımız zaman tarım ve hayvancılık ön planda. Bakıyorsunuz et,süt,peynir durumuna.. Vatandaşımızın gerçek problemleri bunlar, bunları gündeme getirmemiz gerekiyor. Bunları Konuşmamız gerekiyor, çünkü bundan etkilenen 60 bine yakın insanımız var. 60 bin insan hepsi şu anda ekonomik sorunlarla boğuşuyorlar. Neden boğuşuyor diye baktığımız zaman. geçen yıl 20 liraya verdikleri peyniri Bu yıl 30 liraya veremiyor neden? Bir-iki tane tekelci firma bu fiyattan bana vereceksin diyor, yoksa ben senden bu peyniri almam diyor. Siz iktidar olarak neden bu kardeşlerimizi getirip de bu tekelci firmaların eline düşürüyorsunuz? Teslim ediyorsunuz bir düzenleme yapmıyorsunuz? Bu işlere sahip çıkmıyorsunuz 60 bin tane insanın ağzını bıçak açmıyor. Bu kardeşlerimiz, bu meracı kardeşlerimiz sabahın saat ikisinde kalkıyor, gece yarısı sabaha karşı hayvanlarımı çıkartıyorlar meraya. O haliyle çoluk çocuğu ile birlikte. Öyle insanlar var ki biz yakinen tanıyoruz.. Merada evladını hastalıktan kaybeden kardeşlerimiz var.

AK PARTİ ZENGİNİN YÜKÜNÜ YOKSULA YÜKLÜYOR

Böyle, fedakar insanlar bakıyorsunuz girdileri yükselmiş mazot fiyatları olmuş 22 lira Eskiden 100-150 tane hayvanı bir yere nakliye yapmak istediğin zaman 3 bin liraya götürürken, bugün 15 bin liraya götürüyorsunuz. Bu hayvanların nakliye fiyatları artmış. Diğer taraftan yem fiyatları 340-350 liralara çıkmış. Kışın yem veriyorlar bu hayvana meraya çıkartamıyorlar. Bunun haricinde kendisinin zaten alımı düşmüş. Hiçbir şeye zam gelmese bile bir marul 15 lira olmuş, bir maydanoz 5 lira olmuş. Her şeyin fiyatı artmış. İster istemez bu kardeşlerimizin yaşama tutunabilmesi için bunların mutlaka ürettiklerini peynirlere zam verilmesi gerekiyor. Siz bu adamdan 30 liraya peynir alıyorsunuz öbür taraftan onu toplayan tekelci firma bidona doldurup 80 liraya satıyor. Olacak şey mi? Bir an önce bu tekelci firmaların hesapları incelenmeli. Yani bunların alış fiyatları ne kadar Bunu ne kadara piyasaya arz ediyorlar kendi kar- zararları. Bunların hepsinin ele alınıp, bu mağduriyetin giderilmesi yönünde işlemlerin başlatılması gerekiyor. Bugüne kadar AK Parti tarafından böyle bir dert olmadığı için hiçbir şekilde vatandaşın problemleri ile ilgilenmiyor. Bakıyorsunuz peynir fiyatına zam yapmıyor,zenginin yükünü yoksula yüklüyor. Bu adamın ne suçu var? Maalesef AK Parti AK Parti tabelasında  Adalet ve Kalkınma ismi var ama uzaktan yakından icraatlarıyla hiçbir şekilde alakalarının olmadığını buradan görüyoruz .Bugün Türkiye yangın yeri , Elazığ yangın yeri yani bakıyorsunuz İl Başkanı çıkmış milletvekilleri çıkmış herkese mavi boncuk dağıtıyor .Ben buradan sesleniyorum sağda solda çay içerek bu işler olmaz. Siz bu problemleri gidereceksiniz, tespit edeceksiniz ve bunları çözmek zorundasınız. ilçelere gidiyorsunuz her yer işsiz gençlerle kaynıyor, hastanelerde doktor yok MR  cihazı yok, tarım bitmiş ,hayvancılık bitmiş neden bahsediyorsunuz ?

Süt ürünleri ticareti yapan ve aynı zamanda üretici olan Bilal Yıldırım da bu gidişle insanların artık kiloyla değil bir dilip peynire bile muhtaç hale geleceklerini söyledi. Yıldırım: ‘’ Zamlarla ilgili her gün açıklama yapmaktan biz usandık, zamlar usanmadı. Son zamanlarda süt ürünlerine zam yapıldı. Süt ve süt ürünlerine yapılan zammın en büyük etkeni artan maliyet ve yem fiyatları. Devlet maalesef yem fiyatları konusunda herhangi bir tedbir alınmıyor. Yemin çuvalı geçen sene 180 lira iken bugün 320-330 lira olmuş. Geçen yıl arpa fiyatı 2 lira iken, bugün arpa fiyatı 6 lira olmuş. Bu fiyatlar artınca, insanlar hayvanlarına bakamıyor .Hayvanlarına bakmadıkları için ürettikleri sütten ve peynirden istedikleri geliri  elde edemiyorlar. Bu yüzden ister istemez fiyatlarda artış oluyor, fiyatlarda artış olduğu zaman bu sefer de vatandaşa yansıyor. Vatandaşın da alım gücü yerinde olmadığı için millet alamıyor.Önceden böyle 5’lik bidondan hazırlarken, millet beşlik bidonları alamıyor artık. Ekonomi küçüldü diye küçük bidonlara yöneldi şu an.  Küçük bidonlar halinde almaya başladı

 

Gün gelecek artık 5 kiloluk yerine yerine de tek dilim halinde peynir alacak ..İnsanlar bir dilim peynire muhtaç oldu. Bu gidişatımız iyi değil,  bir an önce tedbirlerin  alınması lazım.

Süt ürünleri satan esnaf Şükrü Sözlü de zam gelmeden aracılar vasıtasıyla zamların zaten yapıldığını, yüksek fiyatların nedeninin zamlar kadar aracılar da olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

 

‘’Ayın 15’inde süt ve süt ürünlerine zam gelecek. Ayın 15’i gelmeden aracılar diyelim aracı olan kişiler ürünlere şu anda zam yapmış haldeler ve bu bütün herkese yansımakta. Devletin açıkladığı 7 buçuk TL’lik süt hala yansımamış fiyatlara yansımadığı ndan dolayı Ama şu anda yağ ve diğer ürünlere zam gelmiş halde bunu da çoğu da aracılar yapıyor devlet bir zam yapıyorsa bizim insanımız 3-5 zam yapıyor bunun üstüne. Bundan hem biz şikayetçiyiz. hem halkımız şikayetçi Çünkü görüyorsunuz bu yağ normalde günlük gitmesi gerekirken şu anda bu yağ 4 gündür burada ve 1 kilo desen satılmamış,  aynı şekilde çökeleği de öyle. Bu çökelek normalde hakkı 15 lira ise şu anda 20 TL yapmışlar. Koyun peyniri,  keçi peyniri 45-50 TL arası satılıyor şu anda.  Bu zamlı olduğundan dolayı yüksek.  Normalde mazottu diğer faktörlerdi bunlar var, zammı etkiliyor, yem fiyatları keza öyle. Normalde geçen sene 100 lira olan yem şu anda 300- 325 TL.  Bunu yemciler de biliyor, herkes de biliyor.Hayvancılar zaten zor durumda, onlara da hak veriyoruz ama halkımız şu anda daha bir sıkıntılı. Herkes zor durumda çünkü.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com