Ana Sayfa GÜNDEM 22 Temmuz 2022 465 Görüntüleme

ORKUN “AKARYAKIT İSTASYONLARI ZORDA”

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Cezmi Orkun yaptığı bir açıklamada binlerce akaryakıt istasyonunun hukuki dayanaktan yoksun olarak mühürlendiğini iddia etti.

“İktidarın hemen hemen birçok hukuksuz uygulamaları ile muhatapları ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakılmaktadır. Bugün beni arayan akaryakıt istasyon sahibi bir arkadaşım, isnat edilen suç hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmadan, EPDK’nın hukuki dayanaktan yoksun bir uygulaması ile binlerce akaryakıt istasyonunun mühürlenerek faaliyetlerinin durdurulmaya başlandığı bilgisini, Doğru Parti temsilcisi olarak bana ve ayrıca CHP ile İYİ parti yetkililerine de ilettiğini belirtti.

“Doğru Parti temsilcisi olarak yaptığım araştırmada, Akaryakıt sektörü, vergi denetim kurulları tarafından “sahte belge kullanma” suç isnadı ile sektördeki dağıtım şirketleri yanında buna bağlı tüm bayilerin de “7318 sayılı Vergi usul kanunu ile 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu’nun İdari yaptırımlar başlıklı 20.maddenin (g) bendi(EK) hükmü gereği” mühürlenerek yasal süreç tamamlanıncaya kadar faaliyetlerin geçici olarak durdurulacağı yetkisinin EPDK’da olduğunu gördüm. Bilindiği üzere, hukuk devletinin vazgeçilmez unsurlarından olan masumiyet ya da suçsuzluk karinesi günümüzde hem uluslararası insan hakları sözleşmelerinde hem de anayasalarda güvence altına alınan bir ilke olup Anayasamızın 38. maddesinde “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz.” şeklinde ifade edilen masumiyet karinesi, aynı zamanda savaş, seferberlik veya olağanüstü hallerde dahi sınırlandırılamayan mutlak bir temel haktır.

“Doğru Parti, ülkemizin tamamında gece-gündüz hizmet veren akaryakıt istasyonları için EPDK’nın mühürleme ve diğer yaptırımlarının, isnat edilen suçun yargı tarafından karara bağlanıncaya kadar askıya alınmasının daha adil olacağı düşüncesiyle, ilgili yasada gerekli değişikliklerin TBMM’de yapılması, en azından suçsuzluğu kesinleşecek olan bayilerin ve çalışanlarının mağdur olmalarını önleyeceği kanaatindedir. Değerli vatandaşlar, EPDK yönetiminin, dağıtım şirketlerinin yaptığı bir usulsüzlük nedeniyle ona bağlı ve birçok çalışana iş imkânı sağlayan akaryakıt bayileri boyutunda varsa isnat edilen suçun yargı kararı verilinceye kadar anayasamız gereği suçsuz olacağı anlayışı doğrultusunda mağduriyetlere meydan vermeyecek bir yaklaşım sergilemelerini ve Doğru Parti olarak; TBMM’de yer alan siyasi partileri de, bu sorunu çözüme kavuşturacak yasal düzenlemeyi bir an önce yapma iradesini göstermeye davet ediyoruz.” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com