Ana Sayfa Uncategorized 16 Eylül 2022 277 Görüntüleme

DURAN: “4 İLÇEMİZ YOK SAYILMAKTADIR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar Duran, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan sosyal konut projesinde Elazığ’da Maden, Sivrice, Alacakaya ve Arıcak’a kontenjan ayrılmamasına sert tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan sosyal konut projesinde Elazığ’ın 4 ilçesine kontenjan ayrılmadı. CHP Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar Duran bu duruma tepki göstererek Maden, Sivrice, Alacakaya ve Arıcak’a kontenjan ayrılmamasını akıl tutulması olarak niteledi. Başkan Av. Duran aynı zamanda bu ilçelerdeki konut ihtiyacını sebepleriyle açıklayarak kontenjanların yeniden değerlendirilmesini istedi.

İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar Duran’ın açıklamasının tamamı şöyle:

4 İLÇEMİZ YOK SAYILMIŞTIR

Konut sayılarının belirlenmesinde öncelik sırası ve acil ihtiyaçların göz ardı edildiğine dikkat çeken İl Başkanı Av. Duran: “13 Eylül 2022 tarihinde Türkiye genelinde sosyal konut projeleri açıklanmıştır. Bu kapsamda Elazığ merkezde 600, Ağın’a 200, Karakoçan’a 188, Keban’a 88, Kovancılar’a 214, Yurtbaşı’na 79 ve Palu’ya 282 adet sosyal konut yapılacağı öğrenilmiştir. Bu gelişme şehrimiz adına anlamlıdır. Ancak; AKP hükümeti tahminlerimizde bizi yanıltmamış, yine öncelik sırasının ve acil ihtiyacı göz ardı etmiştir. İlimizde yapılacak sosyal konut projelerinde öncelikli olması gereken Maden, Sivrice, Alacakaya ve Arıcak ilçeleri yok sayılmış, dışlanmıştır” dedi.

SİVRİCE’NİN NÜFUSUNA DARBE

Sivrice’nin deprem sonrası ağır bir yara aldığını ilçede önemli bir konut ihtiyacı bulunduğunu belirten Av. Duran, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: “Sivrice ilçemizde 24 Ocak 2020 depreminden sonra merkezde 220 konut ağır hasar görmüş ve depremin üzerinden 34 ay geçmesine rağmen AFAD konutları tamamlanmamış, bu konuda tek bir çalışma yapılmamıştır. 35 hektarlık alan “riskli alan” ilan edilmesine rağmen ilçede sadece 304 konut yapılmıştır. Daha sonra 304 konut alandaki hak sahiplerine yetmediği için 64 aileye Elazığ merkezde bulunan konutlardan hak sahipliği verilerek ilçemizin nüfusuna büyük darbe vurulmuştur. Mevcutta yapılacağı iddia edilen etapların AFAD konutları olmadığı, ağır hasarlı evlerin dahil edilmediği apaçık ortadadır. İddia edilen etapların sözde kaldığı, sözde projelerinin de kesinlikle hak sahiplerine yetmediği, ilçenin yapısına uygun yapı olmadığı ortadadır.”

MADEN’ VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Maden ilçesine daha önce konut sözü verildiğini ancak bunların hiçbirinin tamamlanmadığını hatırlatan İl Başkanı Av. Çağlar Duran, açıklamasının devamında: “18 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan 1150 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Maden ilçemizin Camii Kebir Mahallesinde 510 ev ve iş yeri ve birçok kamu binasının içerisinde kaldığı bir alan Heyelan riski altında kalan Afet alanı olanı olarak belirtilmiş ancak aradan 3 yıl geçmesine rağmen Maden ilçemizde Afat konutları yapılmamış, afet konutlarının yapılmasını bir tarafa bırakalım ihale sürecine bile geçilememiştir. Yine 26 Aralık 2019 tarihinde 100 bin sosyal konut projesinde Maden ilçemize 150 Sosyal Konut Yapılmasına karar verilmiş 2020 yılı içerisinde başvurular alınmış, toplam başvuru 274 olmasına rağmen TOKİ tarafından ihaleye 144 konut olarak çıkılmıştır. 2021 yılı içerisinde 144 sosyal konutun ihalesi yapılmış ihaleyi kazanan firma daha sonra tasfiye kararı almıştır. 27 Eylül 2022 tarihinde 2019 yılında Maden’e verilen 150 sosyal konutun ihalesi tekrar TOKİ tarafından yapılacak ancak yine 144 konut olarak ilana çıkmıştır. İlimizin en acil konut ihtiyacı olan ilçesine yani depremden yaklaşık bir yıl önce heyelan ve afet riskiyle karşı karşıya kalan Maden ilçemize sosyal konut hakkı verilmemesi akıl tutulmasıdır” ifadelerine yer verdi.

ARICAK SOSYAL ANLAMDA ÇÖKME RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA

Arıcak’ın acilen cazibeli hale getirilmesi gerektiğini aksi takdirde ilçenin sosyal anlamda çökme riskiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Başkan Av. Çağlar Duran: “Bir diğer ilçemiz olan Arıcak ilçe merkezinde yapı stoğunun eski olması, ilçenin ekonomisinin açlık sınırının altında bulunması gibi nedenlerden dolayı sosyal konut projelerinin bu bölgede acilen hayata geçirilip ilçenin tekrar en azından barınma yönünden cazibeli hale getirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde göçlerin devam etmesi ve ilçenin sosyal anlamda çöküşe geçmesi riski ile karşı karşıya kalacağı açıktır. İlçe genelinde bu tarihe kadar sosyal konut projeleri hayata geçirilmemiş ve Arıcak ilçemiz yok sayılmıştır. Arıcak halkı çaresiz ve tek başına bırakılmıştır” dedi.

ALACAKAYA’DA SORUNLAR YERİNDE TESPİT EDİLEREK ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

Alacakaya ilçesinde de yapı stokunun eski olduğunu hatırlatan Av. Duran, ilçede sorunların yerinde tespit edilerek çözülmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Alacakaya ilçe merkezinde bulunan binaların birçoğunun yıkıldığı ve metruk halde olduğu açıktır. Bu binalar birbirlerine yakın inşa edilmeleri sebebi ile tehlike saçmaktadır. Yıkılmayan binaların eski stok olması ve cadde-sokak aralıklarının olmaması ulaşımı imkânsız hale getirmektedir. İlçenin çalışma koşullarına bakıldığı zaman asgari ücretin altında krom ocaklarında insanların çalıştığı dolayısıyla sosyal olarak desteğe ihtiyaç duydukları görülmektedir. Alacakaya ilçesinde yaşayan vatandaşlarımızın ilçede yaşamlarını kısıtlı hale getiren cadde ve sokaklar ile alt yapı hizmetinin yerine getirilmemesi gibi bir çok sosyal hayatı kısıtlayan sorunların doğrudan yerinde tespit edilerek ve halk dinlenerek ön planda olan ve gündelik yaşamı kısıtlayan sorunların bir an önce çözüme kavuşması gerekmektedir”

4 İLÇE SOSYAL KONUT PROJESİ KAPSAMINA ALINSIN

Son olarak 4 ilçeye de sosyal konut yapılması gerektiğini vurgulayan CHP İl Başkanı Av. Duran: “Tüm bu hususlar dikkate alındığında özellikle 4 ilçemizin de sosyal konut projeleri kapsamına alınması gerektiği ortadadır” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com