Ana Sayfa GÜNDEM, KÖŞE YAZILARI 22.05.2024 234 Görüntüleme

CEZMİ ORKUN YAZDI…CHP NEDEN YUMUŞADI?…

Değerli vatandaşlar, bir yumuşama, bir normalleşmedir gündemdeki yerini koruyor. Bu konuda MHP Genel Başkanı
Bahçeli, Erdoğan ve Özel görüşmesi sonrası dillendirilen yumuşama açıklamalarını değerlendirerek, “yumuşama beklentimiz
usulde değil, üslupta olmalıdır. Usul, esastan önce gelmektedir” diyerek gündemdeki yerini aldı. Yani, iktidarın politikalarına uyum sağlayacaksınız mesajı ile sığınmacıları korumaya, ekonomiyi yok etmeye, zenginin daha zengin yapılacağına, madenlerimizin yandaşlara peşkeş çekilmesine devam edileceğini ama CHP yönetiminin bu konularda aykırı bir üslup kullanamayacağını ifade ediyor. Oysa, özellikle tek adam rejimine geçiş sonrası insanlarımızın yoksullaşmasına sebep olan tek adam rejimin değişmeyeceğini ve hatta tartışma konusu dahi edilemeyeceğini dikte ediyor. Sayın Bahçeli’ye, ülkeyi batıran üslup değil, uygulanan politik esaslar olduğunu hatırlatmak isterim.

Nedir bunlar;
Faiz sebep, Enflasyon sonuçtur politikası, mültecilerin barınması ve vatandaşlık gibi ayrıcalıklar çerçevesinde harcanan milyar dolarlar politikası, tek adam rejimine geçiş politikası, söylem ve eylemlerle toplumun kutuplaştırılması, milli gelirin paylaşımındaki adaletsiz uygulamalar, Anayasanın askıya alınması politikası, insanlarımızın yoksullaşması, emeklilerin çırpınışı, milyonlarca insanımızın açlığa mahkum edilmesi, sözde komşu ülkelerin toprak bütünlüğü adına Mehmetçiklerimiz şehit olurken mülteci gençlerin Antalya kıyılarında nargile tutturmasına sebep olan politikalar.

İşte esas dediğiniz şeyler bunlar sayın Bahçeli. Bahçeli, Haymana toplantısında ise “yumuşama kisvesi altında yumuşakça olmamızı, köşelerimizin
törpülenmesini, sesimizin kısılmasını, irademizin kırılmasını hiç kimse beklememeli, böylesi bir tarihi yanlışa da tavsiyem heves etmemelidir” diyor. Yani, susun oturun yerinizde diyor. AKP ve koşulsuz destekçisi MHP yönetimlerinin ülkemiz insanına yaptığı bu zulmü, yönetimde emperyal güçler olsa dahi bu zulmü yapmazlardı. İktidar her şeyin farkında ama gözleri kör, kulakları sağır, vicdanları yok ki. Hem duymuyor hem de görmüyor oyununu halka kabul ettirmeye çalışıyor ve bunu da yerli ve milli olarak lanse ediyorlar. Hadi oradan! Halkı aptal yerine koymak aptallığın daniskasıdır. Halk yerel yönetimde ilk adımını attı. Attı ama birinci parti olan CHP neden yumuşadı sorusunu vatandaş soruyor ancak mantıklı bir cevap da alamıyor. Çünkü; AKP iktidarında,

CHP kamuoyunda tartışılan tüm konularda Meclise verdiği önergelerin tamamı reddedildiği halde neden yumuşama oyununu oynar bilinmez ki bunların bazıları;

• Nisan.2014 madenlerdeki ölümlerin araştırılması için verilen önerge AKP’nin oylarıyla reddedildi.

• Aralık.2015 de verilen ‘17-25 Aralık rüşvet yolsuzlukları hakkında verilen araştırma önergesi AKP
oylarıyla reddedildi

• Haziran.2016 da Atatürk Havalimanı saldırısı üzerine, art arda yaşanan saldırıların ardından
güvenlik zaaflarının olup olmadığının araştırılması ve varsa giderilmesi için verilen önergeler AKP oylarıyla reddedildi. 28 Haziran 2016 tarihinde 42 can kaybı, 238 yaralının olduğu Atatürk Havalimanı’ndaki canlı bomba saldırısı hakkında verilen önergeler AKP tarafından reddedildi.

• 15.Temmuz.2016 tarihinde 248 kişinin öldüğü, 2196 kişinin yaralandığı darbe girişimine Fethullah Gülen yapılanmasının siyasi ayağının ortaya çıkarılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önergesi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

• Kasım.2017 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çocuklarının ve yakınlarının Man Adası’ndaki bir şirkete para transferlerine ilişkin açıkladığı belgelerle ilgili Meclis Başkanlığı’na verilen araştırma önergesi AKP oylarıyla reddedildi.

• Temmuz. 2018 15 Temmuz darbe girişiminin ardından geçen iki senede ortaya çıkan bilgiler ışığında, Fethullah Gülen yapılanmasının siyasi ayağının ortaya çıkarılması için verilen Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önergesi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Temmuz 2018 tarihinde ‘FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması’ için verilen önerge AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

• Temmuz.2018 Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 24 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasıyla ilgili verilen araştırma önergesi, AKP ve MHP milletvekilleri oylarıyla reddedildi.

• Kasım.2022 tarihinde, Türkiye’deki uyuşturucu trafiğini araştırması için verilen Meclis Araştırma Önergesi, AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi

• Şubat..2024 tarihinde seçim güvenliğini ilgilendiren usulsüzlüklerin araştırılması için verilen Meclis araştırma önerisi, Genel Kurul’da AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

• Maden şirketlerinin sebep olduğu ağaç ve doğa katliamının araştırılması için komisyon kurulmasını içeren araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

• “Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik gerçek rakamların açığa çıkarılması, cinayetlerin ve erkek şiddetinin sona erdirilmesi için etkin ve caydırıcı önlemlerin alınması” amacıyla verilen önerge, AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

• Kayyum atanan belediyelerin milyarlarca borcu, belediye giderlerinin bütçe gelirlerinden fazla olması, nakit yetersizliği gibi yolsuzluk ve usulsüzlüklerin sayıştay raporlarında yer alması üzerine verilen önerge, AKP-MHP tarafından reddedildi.

• Kayyum atamaları ve “yargı operasyonları” ile demokratik seçim yönetiminin yok sayılmasının yarattığı tahribatın araştırılması için Meclis araştırması talebi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Sayın Özel, yukarıdaki örnekler geleceğe ayna tutmakta değil mi? muhalefet partilerince verilen önergelerin tamamı meclis çoğunluğu anlayışı ile reddedilmiş olmasına rağmen CHP Genel Başkanı Özel’in yumuşama ve/veya normalleşme anlayışı ile bu duruma sebep olanlarla bir arada
olmasının anlamı var mı? Halk size oyunu hakları korunsun diye verdi, sizler ise mevcut iktidarın rahat çalışmasını yani ülkeyi uçurumdan atmasına destek vererek halkımızı hayal kırıklığına uğratıyorsunuz. Sizin bu tutumunuz hükümet yetkililerini de cesaretlendiriyor.

Lüks ve şatafat son sürat devam ederken ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, daha önce “Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü’nün” aylık 700 bin lira kira ile kullandığı ancak bu kiranın yüksekliği nedeniyle terk ettiği binayı ek bina olarak kiraladı. Tadilata alınan binanın kirası ne kadar bilinmiyor. Ayrıca Ekrem İmamoğlu’nun gazetecilerle İtalya’ya özel uçakla gitmesinin anlamı ne. Hani tasarruf vardı? Birde seçimlerden birinci parti olarak çıkan bir CHP vardı. Sahi var mı ki.?

DOĞRU PARTİ olarak destek verdiğimiz CHP’nin Genel Başkanı Özel’in neden yumuşadığını, erken seçinden neden kaçtığını, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin övgü ve tavsiyeleri mi yoksa basına açıklama dahi yapılmayan toplantıda alınan bir karar gereği mi? ya da kendisine verilen göreve sadık kalma sözü mü? Gerçekten CHP seçmeni ve bizler tatmin edici bir cevap beklediğimizin bilinmesini istiyoruz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

EKMEĞE ZAM GELDİ….

EKMEĞE ZAM GELDİ….

Tema Tasarım | Osgaka.com