Ana Sayfa Uncategorized 18 Ekim 2022 337 Görüntüleme

CEZMİ ORKUN YAZDI…RİSK DEĞİL ÖNLEM AL

Değerli vatandaşlar, Türkiye, maden kazaları sonucu yaşanan ölümlerde dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Ek listeden de görüleceği üzere AKP yönetiminin yirmi yıllık iktidarında meydana gelen maden kazalarında toplam 547 işçimiz hayatını kaybetti ve yüzlerce işçimiz yaralı olarak kurtarıldı. Bu kazaların; devletin ilgili
kurumlarının denetim eksikliği ve işleticilerin ihmalleri sonucu meydana gelen Grizu patlaması, göçük ve tedbirsizlik kaynaklı olması oldukça düşündürücüdür.

Tüm bu kazaların hiçbirinden ders alınmamış olacak ki Bartın-Amasra maden kazasından sonra Erdoğan yönetimi kendi ihmal ve hatalarının üstünü örtmek için KADER diyerek tartışmayı özünden uzaklaştırmaktadır. Akıl ve bilim dışı bir anlayışın hakim olduğu bu yönetimin varlığı, gelecekte de bu kazaların devam edeceği riskini taşımaktadır.
Maddi ve manevi birçok kayba sebebiyet veren bu kaza verilerinin etkin metotlarla analiz edilmesi ve sonuçlarının doğru değerlendirilmesi gerekir. Madencilik sektöründe meydana gelen kazaların riski ve çalışan işçilerin güvenliğini artırmaya yönelik tüm önlemlerin zamanında alınması sağlanmalıdır. Zira, zamanı geçmiş bir önlem, zamanı gelmiş bir kazanın habercisidir.
Madencilik sektöründe iş güvenliğinin sağlanması için çalışma ortamındaki sıcaklık, nem, hava akımları, yetersiz aydınlatma, gürültü, kirli hava gibi olumsuz fiziksel ve kimyasal etmenlerin azaltılması, çalışanların iş güvenliği kurallarına uymalarının sağlanması, teknolojik yeniliklerin yatırımlara yansıtılması ve çalışmaların denetim ve kontrolünün sıkı bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.
Maden facialarının önlenmesine ilişkin yasa ve yönetmeliklerin mevcut olmasına rağmen, akıl ve bilimden uzak bu yönetim anlayışı ve bunların denetim ve kontrol eksikliği gibi ihmalleri devam ettikçe işçilerimizin hayatları hep tehlikede olacaktır.

DOĞRU PARTİ iktidarı, Gerekli idari ve teknik önlemleri almayan kim olursa olsun tüm yetkilileri
sorumlulukları çerçevesinde yargıya taşıyacaktır.
Değerli vatandaşlar, alınan önlemler riskleri ortadan kaldırır. Çünkü; büyük kazalar küçük küçük ihmallerle başlar. Asıl başarı ise kazaları önleyici gerekli önlemleri almakla elde edilir. Kazaları doğuran olası riskler ortadan kaldırılmadıkça hiçbir çalışma sonuç vermez.
Yani; madencilik sektöründe, akıl ve bilime dayalı olmayan uygulamalar telafisi zor kazaları kaçınılmaz hale getirmektedir. Son Amasra maden faciası bunun en acı örneğidir.

Kazalar ihmale gelmez. O nedenle DOĞRU PARTİ olarak “RİSK ALMA, ÖNLEM AL”
diyerek ilgilileri uyarıyoruz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com